Világrekordot döntöttek, legóelemekből építették meg a Csillagok háborúja univerzumát

Világrekordot döntöttek, legóelemekből építették meg a Csillagok háborúja univerzumát

Amikor legózásra gondolunk, akkor elsősorban a gyerekeket látjuk magunk előtt, akik a nagyobb Duplo-darabokkal, majd mind parányibb és apróbb legókockákkal játszanak, építenek, alkotnak. Sokan építettünk már tornyot gyermekeinkkel, szedtük a szőnyegről a kis darabokat, kerestük az interneten és a boltokban az olcsóbb Lego-szetteket. Általában a gyerekek kinövik ezt a korszakot, de vannak olyanok, akiknek a legó iránti rajongásuk hobbivá válik, ami felnőttkorokban is kitart. És nem ritka az sem, amikor fiatal felnőttek gyermekükkel kezdenek el újra legózni, és újra a varázslatos építőkockák bűvkörébe kerülnek.

Egyre több és több

A marosvásárhelyi Lapsánszki Tamás hatodik osztályos korában ismerkedett meg behatóbban a legókockákkal, amelyek beszippantották egy varázslatos világba.

Otthonában van egy szoba, ahol az építőkockák a főbérlők, a polcokon, az asztalon és a dobozokban is.

Az asztalon egy többször átalakított és folyamatosan bővített hajó áll, hozzávetőlegesen háromezer darab alkotja.

De a kedvencei, a tűzoltóautók is ott sorakoznak, az egyik pontos mása a marosvásárhelyi vegyipari kombinátban bevetésre készen állónak. Van egy lap, amelyen több tucat figura várja, hogy szerepet kapjon, és nem hiányoznak a motorok sem, amelyekhez hozzájutni, megépíteni igazi élményt jelent.

„2011-ben alakult az interneten egy csoport, amelynek tagjai imádtak legózni, és a beszélgetés fő témáját mindig az képezte, hogy ki mit épít, honnan szerezte be a kockákat, részeket, milyen új szettek jelentek meg, és ki mit készítene azokból. Hiszen

az az igazi kihívás, hogy a meglévő szetteket folyamatosan bővítsük, ne séma szerint, hanem a képzelőerőnk segítségével építsünk, mindig újraépítsünk. Nekünk nem az a fontos, hogy megépítsünk egy várost, egy járművet, egy hajót, és azt kitegyük a polcra, hanem az állandó alakítás, változtatás, bővítés.

Éppen ezért mi nem egész szetteket, hanem darabokat vásárolunk, újan vagy használtan, vagy legókockákat kilóra, remélve, hogy akadnak benne különleges darabok, vagy olyanok, amelyeket a folyamatban levő alakzatokhoz fel tudunk használni” – meséli Tamás.

Hivatalosan bejegyeztet rajongói csoport

A romániai legórajongók csapata 2015-ben nyerte el a hivatalos titulust, amit azt jelenti, hogy a Lego is elismeri őket, alkalmanként támogatja, értesítést kapnak az újdonságokról.

A RoLug nevű csapat hozzávetőlegesen kétszáz taggal rendelkezik, de igazán aktívval jóval kevesebbel.

A tagok többsége 30 és 40 év közötti, és vannak hölgyek is. Legtöbben gyermekkorukban szerettek legózni, és most a gyerekükkel játszva fedezték fel újra az építés, alkotás varázsát, és foglalkoznak komolyabban a legózással.

Tamás, a maga 29 évével azok közé tartozik, aki gyerekkora óta szünet nélkül hódolt ennek a hobbinak. Neki nem volt legómentes, a rajongók által „sötét korszaknak” nevezett időszak az életében. A csapat egyik célja, hogy kiállításokon népszerűsítse a legót, és ennek érdekében az elmúlt években több helyszínen is bemutatták a kisebb-nagyobb alkotásokat.

Merész álmok

Mint Tamástól megtudtuk, az első nagyobb bemutatkozási lehetőségük a Bukarestben megszervezett kelet-európai Comic Con kiállításon adódott három évvel ezelőtt. Ezen színészek, bűvészek, társasjáték-készítők és -rajongók vesznek részt. Mivel sokan ismerik és szeretik a Csillagok háborúja sorozatot, ezért egy olyan diorámát (háromdimenziós kiállítási makettet) mutattak be, amely a Star Wars: Lázadók című film részleteit vonultatja fel.

Az ötletgazda a Nagyváradon élő Czili Botond és Bence, apa és fia volt. A sikeren felbuzdulva szerették volna megdönteni a Guinness-rekordot, ami akkor 27 négyzetmétert jelentett. Igen ám, de egy francia csapatnak sikerült megelőznie őket, 30 négyzetméterre emelve a kihívást. Ennek fényében a romániai legósok egy ennél nagyobb dioráma építését tűzték ki célul.

Nem egyszerű

Lapsánszki Tamás elmondta, legós csapatnak nem egyszerű bekerülni a Guinness-rekordok Könyvébe, hiszen nemcsak az a lényeg, hogy a korábbinál nagyobb makettet építsen, hanem más feltételeknek is meg kell felelni.

Kizárólag olyan anyagokat, kockákat, kellékeket használhat, amit a Lego gyártott.

Ez azt jelenti, hogy nem lehet semmi mást használni akkor sem, ha egy magas dombot akarnak kialakítani, de nem szabad felfüggesztéseket sem alkalmazni.

A másik nehézség, hogy

a kirakott épületeket, gépeket, szállítóeszközöket alkotó kockákat tilos összeragasztani, ami igen nagy nehézséget jelent szállításkor.

Idén például, amikor a Guinness-rekord megdöntésére készült a csapat, másfél napig rakták össze a diorámát, mert szállítás közben több részből leestek darabok.

„Mindenki kreativitására szükség volt, hogy egy érdekes és a követelményeknek megfelelő makettet tudjunk létrehozni. Azt megelőzően sokat terveztünk, dolgoztunk, de Botond kiválóan összehangolta a csapatot. Nagy izgalommal készültünk a kiállításra, drukkoltunk, hogy újraépítéskor minden tökéletes legyen.”

Az apró részletekben a varázs

A romániai legórajongók 26 tagú csapata egy 45,7 négyzetméteres makettet épített. Egy, a Lothal bolygóra jellemző tájat jelenítettek meg, az űrhajók mellett legalább ezerötszáz figura is harcra készen állt az asztalon. Felismerhető volt a bázis, de voltak olyan elemek, amelyeket nem a Lázadók című részben lehetett látni, hanem más epizódban, de jellemzően a Csillagok háborúja sorozattal köthetők össze.

Tamás egy olyan, sínen haladó páncélos vonatot alkotott, amelyet szállításra használhatnak a képzeletbeli világban. A bukaresti Comic Con kiállításon bemutatott diorámát egy hivatalos Lego-küldöttség mérte meg, és ők állították ki a világrekord eléréséről tanúskodó igazolványt is idén április 20-án.

A tűzoltóbázis is életre kelhet

Tamás lelkesen mesél a világrekordról, hiszen nagy teljesítmény, és ugyanakkor nagy öröm is egy ilyen csapat tagja lenni. Büszkén mutatja a tűzoltóautóit is, amelyekért rajong, és az az álma, hogy egyszer egy tűzoltóságot és az autókat bemutató kiállításon is részt vehessen. Úgy értékeli, világrekordja okán többen csatlakoznak majd a csoportjukhoz, és talán többen elkezdenek komolyabban legózni. Beszippantja őket is a kockák világa, kreativitásra, kísérletezésre ösztönzi, és arra sarkalja, hogy világokat, tárgyakat alkossanak a színes, tartós műanyagelemekből.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük