WTA Roma 2024. Rebeka Masarova – Irina Begu 7-5, 3-6 în primul tur. Setul decisiv amânat de ploaie. Video

Ana Bogdan s-a calificat în turul doi al turneului WTA Roma 2024, după ce a învins-o cu 2-0 pe canadianca Leylah Fernandez. Jaqueline Cristian nu a reușit treacă mai departe, după ce a fost învinsă în primul tur cu 2-1 de Varvara Graceva. Miercuri, 8 mai, joacă Irina Begu, iar Sorana Cîrstea va intra în competiție direct în turul doi.

Rebeka Masarova – Irina Begu, live video online, la WTA Roma 2024

Clasată pe locul 161 în ierarhia WTA, Irina Begu are parte de un adversar dificil în drumul către turul secund al turneului de 1000 de puncte din capitala Italiei. Ea o va înfrunta pe spanioloaica Rebeka Masarova, clasată pe locul 104 WTA.

Marți, 7 mai, Jaqueline Cristian a fost învinsă de Varvara Gracheva, din Franța, cu 2-1. Românca a câștigat primul set cu 6-3, dar le-a pierdut pe următoarele două cu 2-6 și 3-6.

Tot marți, Ana Bogdan a reușit să se califice magistral în turul doi, după ce a învins-o pe Leylah Fernandez. Următorul pas pentru Ana Bogdan este meciul cu cehoaica Marketa Vondrousova, clasată pe locul 6 în ierarhia mondială.

Sorana Cîrstea va juca în turul doi cu învingătoarea dintre Taylor Townsend (SUA, 59 WTA) și Brenda Fruhvirtova (Cehia, 102 WTA). Sorana ar putea da în turul trei chiar peste Ana Bogdan, dacă ambele românce reușesc să se califice.

Cine transmite la TV meciurile de la WTA Roma 2024

Duelurile de pe zgura italiană sunt televizate pe canalul Digisport 2. Meciurile pot fi transmise și pe alte canale Digisport, în funcție de program și de parcursul româncelor.

Puteți găsi și pe FANATIK.ro partidele în format LIVE VIDEO. Vă ținem la curent cu tot ce se întâmplă în cadrul turneului italian și cu parcursul jucătoarelor din România.

Programul româncelor la WTA Roma

Miercuri, 8 mai, joacă Irina Begu, iar o eventuală calificare ar aduce-o în ipostaza de a o avea ca adversar în turul secund pe Elena Rybakina. Sportiva din Kazahstan este pe locul 4 în ierarhia WTA.

Meciurile din turul secund se vor juca începând cu data de 10 mai. În aceeași zi este programat și meciul Anei Bogdan și tot atunci urmează să intre în scenă și Sorana Cîrstea. Datele și orele partidelor ar putea suferi modificări.

Cote pariuri la meciurile româncelor de la WTA Roma 2024

Irina Begu are cota 1,65 să câștige meciul cu Rebeka Masarova. Deși spanioloaica este clasată cu 57 de locuri deasupra româncei, Begu are avantajul experienței. Cota pentru succesul Msarovei este 2,25.

Ana Bogdan este outsider clar în meciul cu Vondrousova. Cota pe victoria româncei este 3,60, în timp ce un succes al sportivei din Republica Cehă are cota 1,30.

Rebeka Masarova – Irina Begu, live stream după 16:00, Digisport 2

Irina Begu a jucat ultima dată în urmă cu patru zile, în cadrul turneului de la W100 Wiesbaden. Românca a ajuns până în semifinale, unde a fost învinsă cu 2-0 de Jule Niemeier.

Rebeka Masarova vine după două meciuri câșștigate în calificări, la Roma. Ea le-a învins pe brazilianca Laura Pigossi și italianca Sofia Rocchetti.