Corvinul Hunedoara s-a calificat în finala Cupei României, după meciul cu FC Voluntari, 3-1

Corvinul Hunedoara s-a calificat miercuri seară, 17 aprilie, în finala Cupei României, după meciul cu FC Voluntari. După ce a reușit să treacă de CFR Cluj în sferturi, meci în urma căruia Adrian Mutu și-a dat demisia de la conducerea clubului, Corvinul Hunedoara i-va învins pe ilfoveni, 3-1.

Corvinul Hunedoara, prima finalistă din Cupa României

Trupa lui Florin Maxim este prima finalistă din Cupa României, după ce a reușit să se impună în fața ilfovenilor. Corvinul Hunedoara a deschis scorul după doar 20 de minute de joc, după ce Manolache a marcat, cu latul.

Echipa din Liga 2 s-a bucurat de avantaj doar 13 minute, până când FC Voluntari a egalat prin Daniel Florea, care a marcat cu capul, de la 10 metri.

În repriza secundă, Corvinul a dat din nou lovitura, în minutul 61, prin Neacșa, care și-a adus echipa în avantaj cu un șut de la distanță, scrie Eurosport.

Coman a stabilit scorul final după un șut din careul mic, în minutul 73, bila ajungând la el în urma unei respingeri greșite a lui Vâlceanu.

Corvinul Hunedoara a devenit astfel prima finalistă din Cupa României. Trupa lui Florin Maxim își va afla adversara din finala Cupei României, joi, 18 aprilie, după meciul dintre Oțelul Galați și Universitatea Cluj.