A gyógyszerek ára és a gyógyszerfogyasztás is nőtt tavalyhoz képest

A gyógyszerek ára és a gyógyszerfogyasztás is nőtt tavalyhoz képest

Az idei év első felében 57 százalékkal nagyobb összeget fizetett ki ártámogatott gyógyszerekre a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár, mint egy évvel korábban.

2023 első felében 31,5 millió lejt tett ki a gyógyszerár-kedvezmények összértéke, az idei esztendő első félévének végére viszont 49,6 millió lejre nőtt ez az összeg.

Nem ilyen nagy mértékben ugyan, de szintén jelentősen emelkedett az országos egészségügyi programokban – a rákos betegek, cukorbetegek, transzplantáción átesettek stb. – biztosított orvosságokra kifizetett ártámogatás összértéke is: 2023 első félévében ez 36,9 millió lejt tett ki, 2024 első felében pedig már 51,3 milliót, ami 38 százalékos növekedést jelent.

Ez jelentős különbség szűk egy év alatt, amiben természetesen közrejátszik a gyógyszerárak emelkedése is, ugyanis azzal arányosan nőtt az ártámogatott rész is, de a fogyasztás is nagyobb volt tavalyhoz képest

– ismertette a költségek növekedésének okát Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.

Kedvezmények listák szerint

Az ártámogatott gyógyszerek esetében egyébként a legnagyobb költségtételt az országos egészségügyi programokba tartozó orvosságok költsége jelenti az pénztár száma, derül ki az intézmény adataiból.

Az idei esztendő első félévében 73,6 millió lej volt a gyógyszerár-kompenzációk összértéke, és ennek a 47,9 százalékát, azaz 35,2 millió lejt tett ki az országos egészségügyi programokban biztosított gyógyszerek költsége.

Ezek az úgynevezett C2-es allistán szerepelnek, az ezen található készítményeket ingyen kapják meg a betegek, azaz 100 százalékban ártámogatottak. Hargita megyében 85 515 páciensnek írtak fel ilyen gyógyszereket az első félévben, ők a 41,4 százalékát alkotják azoknak, akik valamilyen kedvezményes gyógyszert kaptak az említett időszakban.

Az egyik legkisebb költségtételt a kisnyugdíjasok számára biztosított gyógyszerár-kedvezmények jelentik az egészségbiztosítási pénztár számára,

noha az e célra létrehozott B-allista által tartalmazott orvosságok árát 90 százalékban támogatja az állam – igaz, ebből csak 50 százalékot fizet az egészségbiztosítási pénztár, a fennmaradó 40 százalékot az egészségügyi minisztérium költségvetéséből fedezik.

Az egészségbiztosítási pénztár számára az első félévben 1,25 millió lejbe került ezeknek a gyógyszereknek az ártámogatása, ami az 1,7 százalékát teszi ki az összköltségnek. A jogosultak számát tekintve viszont nem ilyen elenyésző ennek a gyógyszerár-kedvezménynek a jelentősége: az összes beteg (aki valamilyen kedvezményes gyógyszerben részesült az első félévben) 14,8 százalékát teszik ki ők, ami 30 530 személyt jelent.

Ez azért fontos, mert ha az értéket nézzük, nem olyan sok, de a jogosultak száma magas. Több mint 70 ezer nyugdíjas van Hargita megyében, és közülük nagyon sokan, több mint 30 ezren részesültek 90 százalékos ártámogatottságú gyógyszerekben. Ez személyszámot jelent, vagyis ugyanaz a személy minden hónapban részesülhet ilyen gyógyszerár-kedvezményben

– magyarázta az adatokat Duda Tihamér.

Megemelték a határértéket

A kisnyugdíjasok közül azok kaphatják meg a B-listás gyógyszereket 90 százalékos kedvezménnyel, akiknek a nyugdíja nem nagyobb 2020 lejnél. Ezt a szeptembertől érvényes határértéket a közelmúltban, a nyugdíjak újraszámítása miatt növelte meg kormány, korábban 1830 lej volt.

Azok a nyugdíjasok, akiknek 2020 lejnél nagyobb a nyugdíjuk, valamint az aktív lakosság 50 százalékos kedvezményre jogosult a B-listás gyógyszerek esetében. Ilyen kedvezménnyel 32 110-en (18%) kaptak gyógyszerrecepteket az első félévben, az ártámogatás összértéke 13,2 millió lejre rúgott.

Ami még számottevő költségtétel a félévi összesítésben, az az A-listán szereplő, 90 százalékos ártámogatással felírt gyógyszerek kedvezményeinek az összértéke: ez 9,4 millió lej volt az első félévben, összesen 22 926-an kaptak ilyen készítményeket.

Please follow and like us:
Pin Share