A venit „nota de plată” pentru Fenerbahce! Ce sancțiuni a primit clubul după ce a ieșit de pe teren în minutul 1 al Supercupei Turciei cu Galatasaray

Fenerbahce și-a aflat pedeapsa după ce a părăsit terenul de joc în minutul 1 al meciului cu Galatasaray din Supercupa Turciei. Aflată pe locul 2 în clasamentul din Turcia, Fenerbahce a primit o amendă de 4 milioane de lire turcești. Totodată, gruparea „galben-albastră” a pierdut meciul cu Galatasaray la „masa verde”.

Galatasaray a început în forță meciul cu Fenerbahce din Supercupa Turciei care a fost programată duminică, 7 aprilie. Mauro Icardi a deschis scorul în minutul 1 din pasa lui Baris Yilmaz. De precizat este că Fenerbahce a aliniat o echipă de start formată din jucători de la echipa U19 a „galben-albaștrilor”.

După golul marcat de Icardi în secunda 50, jucătorii lui Fenerbahce au părăsit terenul de joc. Rivalii de la Galatasaray i-au aplaudat ironic pe adversari la ieșirea de pe teren. În urma celor întâmplate, Fenerbahce a pierdut meciul la „masa verde”, scor 0-3, și a primit o amendă de 4 milioane de lire turcești (115.200 de euro).

Totodată, managerul lui Fenerbahce, Ahmet Ketenci, cel care a dictat retragerea de pe teren, a fost suspendat două luni și a primit o amendă de 520.000 de lire turcești (n.r. aproximativ 15.000 de euro).

De ce a protestat Fenerbahce

Fenerbahce a ales să protesteze din cauza unor nemulțumiri la adresa Federației de Fotbal din Turcia. Clubul antrenat de Ismail Kartal poartă de mai mult timp un război cu oficialii de la Casa Fotbalului din Turcia.

Fenerbahce a vrut să amâne meciul cu Galatasaray din finala Supercupei Turciei pentru a se pregăti la maximum pentru meciul tur cu Olympiakos din sferturile UEFA Conference League care are loc joi, 11 aprilie.

Totodată, Fenerbahce a cerut ca finala Supercupei Turciei contra grupării „Cim-Bom” să se dispute cu un arbitru străin la centru. De fiecare dată, Federația Turcă de Fotbal a întors spatele.

Fenerbahce ia în calcul să se mute în alt campionat

Fenerbahce a convocat o adunare extraordinară a membrilor și a discutat retragerea din campionat după incidentele de la duelul de pe 17 martie cu Trabzonspor. Jucătorii grupării „galben-albastre” au fost atacați chiar pe gazon de suporterii echipei adverse.

Echipa condusă de Ahmet Ketenci a luat în calcul retragerea din campionat și mutarea într-o altă țară. În cele din urmă, decizia radicală a fost amânată pentru vara acestui an. În schimb, Fenerbahce a renunțat să participe la următoarele două ediții ale Cupei Turciei, fie va folosi echipa U19.