Aláírták szerződést: épülhet a szakoktatást modernizáló kampusz Csíkszeredában

Aláírták szerződést: épülhet a szakoktatást modernizáló kampusz Csíkszeredában

Mint arról a csíkszeredai önkormányzat sajtóosztálya tájékoztat, az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) alapjaiból elnyert külső támogatás értéke megközelíti a 100 millió lejt, és a megvalósítást követően

a szakiskolák korszerű, jól felszerelt környezetben, minőségi és piacorientált szakképzést nyújtanak.

A beruházásnak 2026 végéig kell megvalósulnia.

A szerződés aláírásáról beszámoló önkormányzat arra is emlékeztet, hogy a pályázás mentén, a Csíkszereda központú regionális duális képzés kialakítása érdekében bő egy évvel ezelőtt létrejött egy konzorcium.

A csoportosulásnak Csíkszereda a vezetője, és tagja még Hargita Megye Tanácsa, a Maros megyei Erdőszentgyörgy és Nyárádszereda városok önkormányzatai, a négy csíkszeredai szakiskola, a Sapientia EMTE, Hargita megyei és székelyföldi vállalkozások, vállalkozói és szakmai, valamint civil szervezetek.

A velük való szoros együttműködés hosszú távú: a következő évtizedekre megalapozza a duális képzés megszervezését, minőségi javulását. Létrehozása azonban rövid távon is nagyon hasznos, hiszen megteremtette a feltételeit Csíkszereda egyik legösszetettebb pályázatának benyújtására – olvasható a szerkesztőségünknek elküldött tájékoztatásban.

Számunkra az a legfontosabb, hogy a diák válassza azt a szakmát, amit igazán szeretne, és könnyedén kerüljön kapcsolatba a szakcégekkel. Részesüljön olyan képzésben, hogy amikor belépik egy vállalkozó termelőcsarnokába, találja fel magát a gépek és a feladatok között”

– nyilatkozta Korodi Attila polgármester a finanszírozási szerződés aláírását követően.

„A csíkszeredai az ország egyik legnagyobb szakoktatási központja lesz. Számunkra, az RMDSZ számára az oktatásfejlesztésen belül a szakoktatás mindig kiemelkedően fontos volt.

Meggyőződésünk, hogy szükség van olyan szakképzett fiatalokra, akik jó munkát tudnak végezni. Ez a központ ezt a célt szolgálja, ezzel a központtal mindenki jól jár: a fiatalok, akik szakmát tanulnak, és ezzel megalapozzák a jövőjüket itthon, és a vállalkozások is, akik segítenek a tanulásban, és munkaerőt is kaphatnak”

– fogalmazott Kelemen Hunor a finanszírozási szerződés aláírása kapcsán.

A jelenlegi elképzelések szerint a beruházás részeként megvalósuló nagyfokú udvarrendezés mellett három teljesen új épület épül. Egyikben ötféle képzést kiszolgáló tanműhelyek jönnek létre laboratóriumokkal, tantermekkel, mosdókkal, továbbá iskolaorvosi és -fogorvosi rendelővel.

Épül egy 240 férőhelyes, négyemeletes bentlakás, földszintjén egy 200 fő befogadóképességű konferenciateremmel, továbbá épül egy jól felszerelt tornaterem is.

A konzorcium tevékenysége elsősorban az oktatásfejlesztés terén bontakozik ki: a négy csíkszeredai szakközépiskola tanulói (Joannes Kájoni, Kós Károly, Székely Károly, Venczel József), valamint a Sapientia EMTE hallgatói a konzorcium tagságát képező vállalkozásoknál bérezés ellenében végezhetnek szakmai gyakorlatokat. Ez az együttműködés a szakoktatás minőségének fejlesztése mellett a fiatal munkaerő itthon tartásában nyújt erős támaszt.

A most aláírt finanszírozási szerződés értéke 96,82 millió lej – ez az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) vissza nem térítendő külső támogatását képezi.

Csíkszereda önrésze 18,98 millió lej, és a megvalósuláshoz nagyon fontos Hargita Megye Tanácsának 5,86 millió lejes hozzájárulása is – olvasható még a tájékoztatásban.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *