Alexandru Mățan, la un pas de a câștiga Liga Campionilor! A intrat la pauză și a oferit două pase de gol geniale! Video

Columbus Crew a înfruntat-o pe Monterrey în semifinalele CONCACAF Champions League, pe care a eliminat-o categoric. Monterrey era formația care l-au scos pe Lionel Messi din calculele pentru trofeul Ligii Campionilor din America de Nord.

Alexandru Mățan, aproape de o performanță uriașă

Echipa lui Alexandru Mățan, Columbus Crew a învins-o pe Monterrey, ai cărei fani l-au umilit pe Lionel Messi. Mexicanii au fost eliminați zdrobitor de americani, scor 5-2 la general.

Românul a intrat la pauza meciului, unde a avut o prestație senzațională, fiind ratificat cu 8.7 de SofaScore. În tur, Alexandru Mățan a jucat doar 7 minute, timp în care a luat și un cartonaș galben.

Prestația bună a fost lăudată după ce Alexandru Mățan a oferit două pase de gol, fiind decisiv. Prima pasă de gol i-a oferit-o lui Diego Rossi, cu o pasă filtrantă care l-a pus în postura de 1-1 cu portarul.

THAT MAN DIEGO ROSSI 😤@ColumbusCrew lead Monterrey 4-2 on aggregate! #ConcaChampions

pic.twitter.com/ampFV4awQd

— Major League Soccer (@MLS) May 2, 2024

A doua pasă de gol a românului a fost asemănătoare, dar s-a petrecut la mijlocul terenului. Jacen Russell-Rowe a primit pasă, a driblat portarul și a înscris cu poarta goală de la 19 metri.

Jacen Russell-Rowe with the exclamation point ❗️

pic.twitter.com/T7BcWLXIWy

Poate intra pe o listă selectă

România a oferit câștigători de Liga Campionilor în aproape toate continentele, mai ales antrenori. Trei antrenori români au câștigat-o în Africa, doi în Europa, și tot atâția în Asia.

Pe teritoriul african, românii care au câștigat Liga Campionilor sunt Ilie Balaci (1991 – Club African), Petre Moldoveanu (1975 – Hafia), Cicero Manolache (1971 – CARA Brazzaville).

Pe plan asiatic, cei doi români care au câștigat Liga Campionilor sunt Răzvan Lucescu (2019 – Al Hilal) și Anghel Iordănescu (2000, 2005 – Al Hilal și Al Ittihad). În Europa, Ștefan Kovacs a câștigat-o cu Ajax în două rânduri, dar și Emerich Ienei, cu celebra Steaua ’86.

Ca jucători, nu foarte multe nume au câștigat Liga Campionilor. Excluzând formația Stelei din 1986, Miodrag Belodedici sau Cristian Chivu au mai câștigat trofeul prestigios.