Állatok nélkül nincs agrár-környezetgazdálkodási támogatás

Állatok nélkül nincs agrár-környezetgazdálkodási támogatás

Keddig mintegy 700 mezőgazdasági támogatásigénylési kérést iktattak már az APIA Hargita megyei székhelyén.

Idén egy hónapos késéssel, múlt héten kezdődött el az egységes mezőgazdasági juttatások kérelmezési időszaka.

A csúszásnak számos kisebb-nagyobb változás volt az oka, de nagyrészt már tisztázódtak a korábbi megválaszolatlan kérdések – tudtuk meg Haschi Andrástól, az APIA Hargita megyei kirendeltségének igazgatójától, aki az újdonságokkal kapcsolatban a gazdákat érintő legfontosabb tudnivalókról beszélt lapunknak.

Változtak a támogatási zónák

Az említett változások oka, hogy idén már minden az új PNS (Országos Stratégiai Terv) alapján történik. Alapvetően azt kell tudni, hogy az alaptámogatások ugyanazok, mint tavaly, de a vidékfejlesztési támogatások zónái esetében történtek változások.

„Hargita megyében van három, különböző kategóriájú zóna. Az egyik az egyszerű agrár-környezetgazdálkodási támogatás zónája, ahol

a gazdák hektáronként 142, 163 vagy 242 eurós támogatást kaphatnak, attól függően, hogy a legelőjükön csak legeltetnek vagy könnyűgépes, esetleg kézi kaszálást végeznek”

– ismertette az igazgató.

A második kategóriába a harisállomány (védett madárfaj) élőhelyére kiterjedő zónák tartoznak, ezekre hektáronként 231–310 eurós támogatást kaphatnak a gazdák, attól függően, hogy miként kaszálják a területet.

A harmadik kategóriába – ez újdonság idéntől – a békászó sas élőhelyét lefedő zónák tartoznak,

ezekre a területekre hektáronként 190–269 eurós juttatást igényelhetnek a gazdák, a már említett kritériumok függvényében.

„Ezek a zónák változtak – és ez talán a legfontosabb információ –, tehát nem minden esetben ugyanazok, mint az elmúlt évben. Amelyik területre tavaly például a P1-es – tehát az agrár-környezetgazdálkodási – csomagot lehetett igényelni, lehet, hogy ott idén már a békászó sast kell védeni vagy éppen a haris madarat. Ez változik, Gyergyó kivételével, ahol a teljes terület a haris védelmi területe, a megye többi részén

faluról falura változik az, hogy melyik támogatást lehet igényelni.

Azt is kell tudni, hogy ezek az összegek nem járnak a teljes területre, mert ezek úgynevezett degresszív támogatások, ami azt jelenti, hogy a gazda az első 10 hektárra megkapja a teljes támogatást, az 50 hektárig terjedő részre már csak a 90 százalékát stb. Mindhárom támogatás esetében érvényesül valamiképpen a degresszivitás elve, vagyis az, hogy

minél nagyobb területe van a gazdának, annál jobban csökken a támogatás mértéke”

– magyarázta a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség vezetője.

Nem ennyire egyszerű a helyzet

Az említett zónák módosulása nem minden esetben kedvez a gazdáknak. Az erre vonatkozó kérdésünkre a megyei APIA igazgatója magyarázatként elmondta: van, aki mindeddig nyugodtan megjelölhette a P1-es támogatási csomagot és kaszálhatott a megszokott módon, ha viszont most haris vagy békászó sas védelmi zónává vált a területe, akkor csak nagyon szigorúan meghatározott módon és körülmények között kaszálhat.

„És ami a legfontosabb: bármelyik csomagot is választja, a támogatási kérés benyújtásától számított öt éven keresztül ezeket a szabályokat be kell tartania.

Nehezebb feltételeknek kell megfeleljenek, mint normális gazdálkodási módban.

Ezért hívjuk ezt kompenzációs támogatásnak, mert ha ő nem kaszálhat le egy bizonyos területet akkor és úgy, ahogy ő szeretné, lehet, hogy neki ebből gazdasági vesztesége lesz. De éppen ezért találták ki ezt a támogatást:

ha a gazda ezeknek az állatoknak a védelme érdekében olyan gazdálkodási módot kell folytasson, amiben neki vesztesége keletkezhet, mi ezt pénzzel kompenzáljuk”

– magyarázta Haschi András.

Az idén érvénybe lépett változásokkal kapcsolatban még elmondta, a legkomolyabb szigorítások közé tartozik az is, hogy a támogatást igénylőknek kötelezően állatot kell tartaniuk: idén már nem fordulhat elő az, hogy agrár-környezetgazdálkodási támogatást kapjon az a kérelmező, akinek nincsenek állatai.

Mindenképpen „le kell fednie” a kaszálóját, legelőjét állattal

– hangsúlyozta a megyei APIA igazgatója.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *