Arbitru român surprins fumând în pauza unui meci de handbal din European League, în Germania: „Este ceva nou pentru mine că și arbitrii fac asta”

Unul dintre cei mai bine cotați arbitri români de handbal în acest moment, Bogdan Stark, a fost fotografiat marți seara fumând în pauza unui meci pe care l-a condus în Germania, în a doua competiție continentală masculină a cluburilor European League, relatează Bild.

Imaginea a fost surprinsă în pauza partidei dintre TSV Hannover-Burgdorf și AEK Atena (31:25) în Liga Europeană, meci care a avut loc în Swiss Life Hall din Hanovra, marți seara. Imediat după ce sirena a anunțat încheierea primei reprize, o ușă laterală a sălii se deschide și un bărbat în pantaloni scurți, negri și o o blusă de trening oficială a Federației Europene de Handbal (EHF) iese în zona de fumat.

Este românul Bogdan Nicolae Stark, desemnat să conducă jocul împreună cu colegul său Romeo Mihai Stefan. Se așează pe o bancă, își aprinde o țigară „Omé”, iar după câteva pufături grăbite se întoarce în sală.

Vincent Büchner, 25 de ani, interul stânga al celor de la Hannover-Burgdorf a vorbit după meci despre imagine și a recunoscut că e uimit: „Nu voi da niciun nume, dar am văzut jucători ieșind la un fumat în pauză. Este ceva nou pentru mine că și arbitrii fac asta”.

Bild scrie că performanța lui Stark nu a fost afectată negativ de țigară, în timpul reprizei a doua. Directorul sportiv al lui Hannover-Burgdorf și fostul jucător internațional Sven-Sören Christophersen (38 de ani) laudă prestația românilor: „A fost o prestație în spiritul jocului pe care au acut-o cei doi arbitri”.