Bătaie între români și columbieni

Rmag Breaking News

Naționala României a pus capăt seriei de invincibilitate marți seară, pe stadionul Metropolitano din Madrid, cedând cu 3-2 în fața unei Columbii care parcă ne aștepta de viață pentru prima ei victorie în fața tricolorilor. Meciul a fost clar la discreția sud-americanilor timp de 80 de minute, perioadă în care ai noștri au părut a avea doar rol de sparring-partneri. Ultimele 10 minute, când columbienii deja aduseseră pe bancă la odihnă toate numele lor grele, în frunte cu argintul viu Luis Diaz de la Liverpool, au înviat și oamenii lui Edi Iordănescu, marcând de două ori. Dacă jocul naționalei a fost presărat cu peste trei sferturi umbre și cel mult un sfert lumini, în tribune atmosfera pe durata celor 90 de minute a dat senzația unei comuniuni totale între suporteri. Totul a fost colorat în roșu, galben și albastru, pentru că ambele echipe reprezentative au culori identice. Părea că lumea se simte bine, că a venit la o sărbătoare unde orice formă de agresivitate, de animozitate a fost lăsată la intrarea în stadion. Imaginea care a persistat multă vreme din tribune a fost cea a unei fraternizări ad-hoc, poate și pentru că a fost totuși un meci amical.

Dar, din păcate, după cum a relatat și a exemplificat video presa columbiană, armonia s-a dus după fluierul de final al jocului. Publicația columbiană Redmas a prezentat probe concludente asupra altercațiilor care s-au produs după încheierea partidei între suporterii sud-americani și cei români. S-au împărțit din belșug pumni și picioare și de o parte și de alta, fără a se afla motivul acestor violențe. Lucrurile puteau lua o turnură și mai gravă, pentru că și unii și alții nu au ezitat să scoată cuțitele. Doar intervenția providențială a oamenilor legii a împiedicat producerea unor drame.

The post Bătaie între români și columbieni appeared first on Cotidianul RO.