Biciklivel a közutakon – kinek, mikortól és milyen szabályok betartásával szabad?

Biciklivel a közutakon – kinek, mikortól és milyen szabályok betartásával szabad?

A jó idő beköszöntével sokan választanának más alternatívát a közlekedésre az autó helyett, térségünkben azonban jellemzően nincs elegendő és megfelelő kerékpár kialakítva – még a városokban sem –, ez pedig nem egyszer balesethez vezet. Ilyen körülmények között ki és milyen szabályokat követve mehet a közútra kerékpárral, rollerrel és elektromos rollerrel?

A jelenleg hatályos törvények értelmében közutakon 14 éven alatti gyerek nem kerékpározhat szülői felügyelettel sem, a járdán pedig tilos biciklizni

– vázolta fel kérdésünkre a legfontosabbat Katona Lóránt, a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség aligazgatója. Ezzel talán a legnagyobb probléma az, hogy mivel nincsenek megfelelő kerékpárutak Székelyudvarhelyen belül – azt ugyanis nem teszik lehetővé a városi utak, melyek nem ekkora forgalomra lettek tervezve valamikor –, sem a környéken, nehéz megfelelő alternatívát találni a gyerekeknek a biciklizésre.

Milyen alternatíva marad a 14 évesnél fiatalabb gyerekek számára?

A helyi rendőrség illetékesétől megtudtuk,

a 14 évnél fiatalabb gyerekek lábbal hajtós rollerrel közlekedhetnek a városban a járdákon, az ugyanis a gyalogos közlekedést nem veszélyezteti, elektromos változatával ellentétben.

Katona Lóránt ugyanakkor hangsúlyozta, az átjárókon kötelező módon gyalogosan kell átkelnie mindenkinek, ez nagyon fontos. Ilyenkor le kell szállni a közlekedési eszközről és azt maguk mellett tolva, gyalog lehet szabályosan átkelni az úttesten. Kérdésünkre azt is elmondta, nagyon hasznosnak tartaná, hogy a balesetek megelőzése érdekében minél fiatalabb korban foglalkozzanak a gyerekek közlekedési ismereteinek bővítésével, amire ugyan Székelyudvarhelyen voltak már próbálkozások, sőt vannak iskolák is, ahol nagy hangsúly fektetnek rá, de véleménye szerint az oktatási intézmények zömében még mindig nincs erre elég figyelem fordítva.

A biciklisekre vonatkozó szabályok

A 14 éven aluliak közúton való közlekedése biciklivel, illetve elektromos rollerrel tehát szabálysértésnek számít, amiért a szülő vonható felelősségre. Az illetékes ugyanakkor tovább folytatta a szabályok sorát: elmondása szerint a közúton közlekedő biciklisek, illetve elektromos rollert használók kötelesek láthatósági mellényt viselni, ugyanakkor a közlekedési eszközön elöl és hátul is lámpát kell elhelyezni, illetve fényvisszaverő prizmákat. A KRESZ szabályai érvényesek rájuk is, akárcsak az autósokra – emelte ki, hozzátéve, hogy emellett

ezekkel az eszközökkel a járdán közlekedés is büntetendő.

A védősisak használata a 14 és 16 év között kötelező az elektromos rollerrel közlekedők számára, 16 év kor felett pedig ajánlott. A bicikliseknek kortól függetlenül ugyancsak javasolt, de nem kötelező – magyarázta a helyi rendőrség igazgatóhelyettese, majd azzal folytatta, hogy

a hatóságiaknak a kerékpározókat és rollerezőket is jogukban áll alkoholszondával tesztelni.

Amennyiben azt megtagadják, vérvételre kísérhetik őket is, az autósokhoz hasonlóan. Az alkoholos befolyásoltság alatt közlekedőkre ez esetben is büntetést szabhatnak ki.

Kérdésünkre a szakember felvázolta, hogy az alternatív közlekedési eszközöket használókra kiszabott büntetések igencsak magasak lehetnek: kihágástól függően 6 és 8 büntetőpontot kaphatnak, ami összegre lefordítva azt jelenti, hogy 660 lejtől 825, illetve 990 lejtől 1320 lejig terjedő pénzbírságot is kiróhatnak rájuk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *