Brazilia – Mexic, întrerupt minute bune din cauza scandărilor homofobe. Un jucător de top a fost victima

Brazilia și Mexic se pregătesc pentru Copa America. Cele două echipe naționale au susținut o partidă de pregătire pentru a pune la punct ultimele detalii înainte de debutul la turneul final. Meciul a fost întrerupt în repriza a doua, după ce fanii au avut scandări discriminatorii.

Brazilia – Mexic 3-2

Cele două echipe au făcut spectacol. Brazilia a deschis scorul rapid, în minutul 5, după reușita lui Andreas Pereira. Tot sud-americanii au început mai bine și repriza secundă. Gabriel Martinelli a făcut 2-0 în minutul 54.

Mexicanii au fost aproape de o revenire de senzație. Quiñones a înscris primul în minutul 73, din pasa lui Alexis Vega, iar Martínez a egalat în prelungiri. Brazilia a dat lovitura la ultima fază a meciului. Revelația Endrick a înscris golul victoriei din pasa viitorului său coleg de la Real Madrid, Vinícius Jr.

Alisson, victima scandărilor homofobe

Meciul amical a fost marcat de un eveniment nefericit. Fanii de pe stadionul Kyle Field din Texas au avut o reacție homofobă față de portarul brazilian Alisson. Meciul a fost întrerupt câteva minute, iar jucătorii au fost trimiși la vestiare.

Pe ecranul gigantic de pe stadion a fost afișat mesajul: “Din cauza scandărilor discriminatorii pe care tocmai ce le-ați auzit, meciul a fost temporar suspendat. Orice persoană care va participa la acte de discriminare va fi imediat scoasă de pe stadion”.

Conform protocolului FIFA, în astfel de cazuri primul pas este suspendarea temporară a partidei. Jucătorii sunt mai apoi trimiși la vestiare, iar în cazurile în care abuzurile din tribune continuă, meciul este abandonat. Scandările homofobe s-au petrecut în momentul în care portarul brazilian executa un aut de poartă.

Nu e prima dată când naționala reprezentativă a statului Mexic are probleme din cauza suporterilor. Până în prezent, FIFA a atenționat federația pentru comportament discriminatoriu de 8 ori. În martie, meciul cu Statele Unite ale Americii a fost oprit din același motiv.

Brazilia și Mexic, pregătiri pentru Copa America

Brazilia are ca obiectiv trofeul la Copa America. Sud-americanii au pierdut în finală în ediția trecută, în fața Argentinei, cu 0-1. Ei vor juca în grupa D, alături de Paraguay, Columbia și Puerto Rico. Până la debutul la turneul final, ei vor mai juca un amical împotriva Statelor Unite.

De partea cealaltă, Mexic se va duela cu Jamaica, Venezuela și Ecuador. Naționala din America Centrală nu a participat la ultima ediție de Copa America. De altfel, ultima dată când Mexic a jucat la această competiție a fost în 2016, când au fost zdrobiți de Chile în sferturile de finală, cu 0-7.