Campioana României, eliminată de Sheriff Tiraspol, în turul I preliminar al Ligii Campionilor

În fața a 6.500 de spectatori, între care și 100 de români, Sheriff Tiraspol a învins, marți, 18 iulie, Farul Constanța, campioana României, 3-0 după prelungiri, relatează Gazeta Sporturilor. La capătul celor 90 de minute, a fost 1-0 pentru formația transnistreană. Echipa pregătită de Gheorghe Hagi învinsese tot cu 1-0 în tur, la Ovidiu, săptămâna trecută.

Farul s-a făcut de râs la Tiraspol, ratând calificarea în turul secund preliminar din Champions League. Constănțenii vor continua în turul 2 preliminar din Conference League, pe ruta campioanelor, unde va întâlni pierzătoarea duelului dintre Urartu (Armenia) și Zrinjski (Bosnia și Herțegovina).

Pe fondul unui joc modest al campioanei România, trupa din Transnistria, campioana Republicii Moldova, antrenată de italianul Roberto Bordin, a ratat câteva ocazii mari, înainte să deschidă scorul, perfect meritat, în minutul 45+2.

Marocanul Amine Talal l-a driblat și pe portarul Aioani și a marcat ca la antrenament. El se trezise singur în mijlocul careului mare, după o respingere neglijentă a lui Kevin Boli.

După odihnă, elevii lui Gică Hagi au mai echilibrat partida, iar Mazilu, angajat de Alibec, a ratat cea mai mare ocazie a Farului.

Șutul său, din 8 metri lateral stânga, a ocolit de puțin stâlpul drept al porții lui Koval. Avea să fie singura șansă importantă pentru români.

Gazdele și-au reluat dominarea, iar Aioani a respins spectaculos execuția lui Apostolakis, din finalul timpului regulamentar. Meciul a intrat în prelungiri.

Acolo unde „șerifii”, 21 de titluri în Republica Moldova, s-au desprins la un 3-0 corect, după raportul din teren.

Camerunezul Jerome Ngom Mbekeli (min. 99) și nigerianul Peter Oluwaseun Ademo (105+1) au spulberat visul celor de pe Litoral.

Hagi anunțase că vizează chiar o calificare în grupele Ligii Campionilor!

Farul a fost nevoită să modifice echipamentul, jucătorii folosind tricouri albe, simple, fără sponsorul Superbet pe piept. În Republica Moldova este interzisă reclama pentru casele de pariuri și jocurile de noroc.