Câți bani și câte puncte WTA primește Simona Halep după turneul de la Miami / Ea a avut probleme la umăr în timpul meciului cu Badosa / Ce urmează pentru româncă (VIDEO)

Simona Halep a pierdut meciul împotriva Paulei Badosa (80 WTA), în primul tur la Miami Open, dar jocul său a fost spectaculos și extrem de încurajator, dat fiind că a revenit pe teren după o pauză de un an și jumătate. Efortul ei va fi răsplătit cu puncte WTA și peste 23.000 de dolari.

Ce câștigă Halep după meciul cu Badosa

Simona Halep a pierdut meciul cu Paula Badosa, scor 6-1, 4-6, 3-6, în primul tur la Miami Open. Este primul meci pe care-l joacă după o pauză de 568 de zile, în contextul verdictului favorabil primit la TAS.

Chiar dacă a fost eliminată din primul tur, Halep va primi 10 puncte WTA și un cec în valoare de 23.250 de dolari, scrie as.ro.

Deși o înfrângere, meciul punctează pentru moralul româncei, dat fiind că aceasta a avut o prestație bună și a câștigat categoric primul set. Cu atât mai apreciat îi e jocul cu cât a stat atât de mult timp în afara terenului.

Simona. Halep.@MiamiOpen pic.twitter.com/i7BfIoFUS2

— wta (@WTA) March 19, 2024

Momentul în care Simona Halep a pierdut controlul asupra jocului

Românca a pierdut controlul asupra jocului după primul set câștigat, din cauza unor probleme la umărul drept. Halep chiar a solicitat un timeout medical. Fizioterapeuta a aplicat o cremă și a masat-o pe sportivă.

Halep a și glumit cu fizioterapeuta, care a făcut tot ce a putut pentru a o ajuta. După acel moment, însă, Simona Halep nu a mai reușit să țină pasul cu adversara, notează digisport.ro.

Următoarele meciuri ale Simonei Halep

Pentru Simona Halep urmează acum sezonul de zgură, suprafața sa preferată, dar și meciul cu Ucraina, din barajul de calificare la turneul final Billie Jean King Cup. Dubla câștigătoare de Grand Slam a fost convocată pentru această partidă de căpitanul-nejucător al României, Horia Tecău. Lotul este completat de Ana Bogdan, Jaqueline Cristian, Anca Todoni și Mara Gae.

Din cauza războiului din Ucraina, partida din Billie Jean King Cup va avea loc tot în Florida, la Omni Amelia Island Resort, pe zgură, precizează as.ro.