CL: Englezii, fără echipă în finala de pe Wembley

RMAG news

Miercuri, au avut loc ultimele două meciuri din cadrul returului sferturilor de finală ale Champions League.

A fost o zi de miercuri neagră pentru fotbalul englez care iese din prima competiție europeană intercluburi, deși a avut în această fază pe primele două clasate din Premier League.

Campioana ultimei ediții, Manchester City, a asaltat timp de 120 de minute poarta lui Real Madrid, dar meciul ca și în tur, când a fost 3-3 pe Bernabeu, s-a încheiat egal și pe Etihad Park. Însă a fost mult mai sărac în goluri, doar 1-1, cu cetățenii înghesuindu-i pe recordmanii Europei la trofee Champions League în propria lor jumătate cam tot meciul plus prelungirile. Golul calificării nu a venit și Real Madrid merge mai departe ca urmare a paradelor portarului ucrainean Lunin, inclusiv la două la lovituri de departajare, pe care îl vom avea adversar la EURO.

Real a punctat prima, în minutul 12, prin Rodrygo și tocmai abia cu un sfert de oră înainte de final alt adversar al României la EURO, belgianul Kevin de Bruyne a egalat, pe o gafă a fundașului Rudiger. Care însă a devenit din demon înger la ultima lovitură de departajare, pe care a transformat-o. Șocant este că acesta a fost primul penalty executat vreodată, de când joacă fotbal, de către internaționul german, care a mărturist că nici când s-a apucat de fotbal, în copilărie, nu a bătut vreun 11metri!

La finalul partidei, antrenorul învinșilor, Pep Guardiola, a postat un mesaj pe Instagram în care și-a felicitat jucătorii.

La Munchen, în a doua partidă a serii, spectacolul a fost la cote ceva mai joase. Bayern, care a cedat șefia în Bundesliga după 11 ani consecutivi celor de la Leverkusen, avea trei absențe notabile și se părea că tunarii londonezi vor merge mai departe. Dar nu a fost așa. Arsenal nu a avut practic nici o ocazie și cedând o singură dată și bine la execuția lui Kimmich din repriza a doua.

Astfel, vom avea o semifinală între două echipe care nu au câștigat niciodată Champions League, respectiv PSG și Borussia Dortmund. În cealaltă, vor fi față în față două multiple campioane ale Europei. Umilitor pentru fotbalul englez este că finala se va juca în templul fotbalului lor, stadionul londonez Wembley.

The post CL: Englezii, fără echipă în finala de pe Wembley appeared first on Cotidianul RO.