Cristiano Ronaldo, golul anului în fotbalul mondial?! Reacția genială a comentatorilor. Video

Cristiano Ronaldo a reușit „dubla” în victoria lui Al-Nassr, scor 3-1 cu Al Khaleej, în semifinalele Cupei din Arabia Saudită. Starul lusitan a marcat un prim gol de-a dreptul spectaculos care i-a făcut pe comentatori să aibă o reacție genială.

Al-Nassr s-a calificat în finala Cupei din Arabia Saudită după victoria cu Al-Khaleej, scor 3-1 la Riad. Cristiano Ronaldo a fost MVP-ul meciului reușind să înscrie de două ori în poarta apărată de Ibrahim Sehic.

Primul gol înscris de Cristiano Ronaldo în partida cu Al-Khaleej ar putea candida la golul anului în fotbalul mondial. Starul portughez, ajuns la 39 de ani, a deblocat tabela în minutul 17. La scorul de 0-0, Cristiano Ronaldo a înscris cu un șut de la marginea careului.

După o scurtă pivotare, fostul atacant de la Manchester United, Real Madrid și Juventus a marcat cu poarta goală după o eroare a aceluiași Ibrahim Sehic. Reacția comentatorilor a fost pe măsură.

Cristiano Ronaldo WTF was that???? pic.twitter.com/cQoir2O0UO

— Ⱡ e 𝕏 (@lexzzn) May 1, 2024

Cristiano Ronaldo, MVP la Al-Nassr în semifinalele Cupei din Arabia Saudită

Sadio Mane a dus scorul la 2-0 în favoarea lui Al-Nassr. Fostul atacant de la Liverpool a marcat în minutul 37 dintr-o lovitură de pedeapsă. Cristiano Ronaldo a reușit „dubla” în minutul 57 din pasa lui Yahya.

Scorul final a fost stabilit de Al Terais în minutul 82. Al-Nassr s-a calificat în finala Cupei din Arabia Saudită, unde va da piept cu Al-Hilal. Liderul din campionat a trecut în careul de ași de Al-Ittihad, scor 2-1.

Cotat în prezent la 15 milioane de euro de Transfermarkt.com, Cristiano Ronaldo a ajuns la 37 de goluri marcate în actuala stagiune în tricoul lui Al-Nassr. De asemenea, starul naționalei Portugaliei a oferit alte 12 pase decisive.

Cristiano Ronaldo și Al-Nassr, un nou sezon fără titlu în Arabia Saudită

În campionat, lucrurile nu arată atât de bine pentru Cristiano Ronaldo și Al-Nassr. Echipa antrenată de Luis Castro ocupă locul 2 în clasament, cu 71 de puncte după 29 de meciuri. Al-Nassr este la 9 puncte în spatele liderului Al-Hilal.

De asemenea, liderul din clasament are un meci în minus. Cristiano Ronaldo este golgheterul absolut al campionatului saudit, cu 29 de goluri. Locul 2 în topul golgheterilor este ocupat de Mitrovic (Al-Hilal), cu 22 de goluri.