Cristiano Ronaldo, un car de nervi după ce Al-Nassr a pierdut finala Supercupei cu Al Hilal. Video

După ce a punctat în semifinalele Supercupei Arabiei Saudite, în meciul contra celor de la Al-Taawon, Cristiano Ronaldo a sperat că Al-Nassr va reuși în sfârșit să cucerească un trofeu important. Echipa a ajuns în finală unde a dat peste rivala Al Hilal, însă campioana Arabiei Saudite s-a distrat și a câștigat fără mari emoții un meci care la pauză arăta 1-0 pentru Al-Nassr.

Cristiano Ronaldo și-a ironizat colegii după ce echipa sa a fost din nou surclasată de Al Hilal

Deși a avut în primul 11 jucători precum Aymeric Laporte, Alex Telles şi Sadio Mané, Al-Nassr a arătat ca o echipă mică, iar Cristiano Ronaldo a aruncat săgeți către coechiperii săi din defensivă, mimând cumva că aceștia dorm sau chiar că le-ar fi frică. Fotbalistul în vârstă de 39 de ani a continuat până spre finalul jocului, iar gesturile sale au fost și mai urâte, acesta fiind vizibil furios după un nou eșec în fața marii rivale.

Gesturile portughezului au făcut înconjurul lumii pe social media, iar fanii nu i-au dat dreptate lui Cristiano după ce acesta și-a criticat colegii chiar în timpul jocului pierdut cu Al Hilal.

Cristiano Ronaldo a marcat, dar Al-Nassr a pierdut o nouă finală cu Al Hilal

Cristiano Ronaldo începuse excelent noul sezon de fotbal din Arabia Saudită, iar portughezul a stabilit în faza semifinalelor un record greu de egalat, devenind primul fotbalist din istorie care marchează în 23 de sezoane consecutive. Al-Nassr a trecut de Al-Taawon și s-a calificat în finala Supercupei, acolo unde a dat peste campioana Al Hilal.

Meciul care s-a disputat sâmbătă seară pe stadionul Prince Sultan bin Abdul Aziz a început bine pentru Al-Nassr, care a intrat în avantaj la pauză după golul marcat de Cristiano Ronaldo în minutul 44. După pauză, Al Hilal s-a dezlănțuit în a doua repriză și a rezolvat partida într-un timp destul de scurt.

Mai întâi Sergej Milinkovic-Savic a restabilit egalitatea în minutul 55, ca mai apoi Aleksandar Mitrovic să reușească o dublă în doar șase minute (min 63 și min 69). Brazilianul Malcom a stabilit scorul final în minutul 72, iar Cristiano Ronaldo nu s-a putut abține și a făcut chiar pe teren câteva gesturi urâte la adresa colegilor săi.

Ronaldo a fost atât de furios, încât la finalul partidei nu a mers să-și ia medalia și a plecat direct la vestiare. Al Hilal a câștigat astfel a cincea Supercupă a Arabiei Saudite, după succesele din 2015, 2018, 2021 și 2023.

رونالدو يفجر غضبه على لاعبي النصر و يشير بأن الفريق نايم 😨😴#الهلال_النصر #كأس_الدرعية_للسوبر_السعودي https://t.co/YdoxmTvChC pic.twitter.com/cJYSPA7k49

— KHALID ALOLYAN 🇸🇦🐪 (@OLYAN15K) August 17, 2024

غضب كبير على رونالدو بعد هدف الهلال الثاني 😡#الهلال_النصر https://t.co/9NHF17jPyO pic.twitter.com/OsGC2upA8i

🟡🔵 Ronaldo left the stadium and even not got his model 💔#AlNassr pic.twitter.com/RXUtSXWgKZ

— All About SPL 🔔 🇸🇦 (@Saudifutbol) August 17, 2024

Chiar dacă se află la o vârstă înaintată, Cristiano Ronaldo a dat de înțeles că va mai juca cel puțin doi ani fotbal și nu s-a retras de la naționala Portugaliei, în ciuda eliminării din sferturile Campionatului European, când lusitanii au pierdut în fața Franței la loviturile de departajare.