David Popovici, în finala probei de 100 m liber la Mondialele de nataţie de la Fukuoka, azi, la ora 14.21

David Popovici înoată, joi, în finala probei de 100 m liber, la Campionatul Mondial de nataţie de la Fukuoka. Finala are loc de la ora 14.21.

Campion mondial şi deţinător al recordului mondial în această probă, Popovici s-a clasat pe locul doi în prima semifinală, cu timpul 47.66, fiind devansat de Nandor Nemeth (Ungaria) – 47.62.

Per total, românul a avut al cincilea timp, după Matthew Richards (Marea Britanie, 47.47), Kyle Chambers (Australia, 47.52), Zhanle Pan (China, 47.61) şi Nandor Nemeth.

Tot la Fukuoka, la 200 m liber, Popovici David Popovici a încheiat pe locul al patrulea cursa de 200 de metri liber de la Campionatele Mondiale de Natație din Japonia, deși a dominat trei sferturi din cursă. „Nimănui nu-i place să piardă. Nu o să mint. Dar sunt OK”, a reacționat imediat sportivul de 18 ani.

David Popovici este cel mai rapid înotător din istorie în proba de 100 de metri liber. Pe 13 august 2022, la Campionatele Europene de la Roma, sportivul legitimat la CS Dinamo a terminat cele două lungimi de bazin în 46,86 secunde, un record mondial.

Finala probei de 100 de metri liber va fi livetext pe Libertatea și în direct la TV pe Antena1.