David Popovici, o nouă medalie de aur. S-a impus și la 200 m liber la Campionatele Naționale de la Otopeni

David Popovici a câştigat joi medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot de la Otopeni, transmite News.ro. E a doua medalie de aur, după cea de la 50 metri liber.

Popovici a fost cronometrat cu timpul 1:45.10. Pe locul doi s-a clasat Mihai Gergely (1:51.27), iar pe trei a terminat Robert Andrei Badea (1:51.86).

„Lucrurile au decurs conform planului. Sunt foarte mulţumit de timp şi de-abia aştept să înot din ce în ce mai repede anul acesta”, a declarat Popovici după cursă, în direct la TVR Sport.

El a precizat că este important să aibă cât mai multe probe ca să se pregătească pentru competiţii gen Jocurile Olimpice.