David Popovici, prima reacție după ce a cucerit bronzul european la 100 de metri în bazin scurt: „Au fost multe valuri, dar a fost frumos”

David Popovici (19 ani) a terminat, duminică, 10 decembrie, pe locul trei în finala probei de 100 de metri la Campionatul European în bazin scurt, după o revenire senzațională în ultima parte a cursei.

„Au fost multe valuri, dar a fost frumos. E tot ceea ce s-a putut astăzi. În continuare italianul şi francezul sunt mai buni decât mine. Din fericire mai sunt o mulţime de concursuri şi abia aştept să fiu acolo în faţa lor, când va veni vremea. Sunt bucuros că am reuşit să termin cu o medalie”, a declarat David Popovici la finalul cursei.

Sportivul legitimat la CS Dinamo a spus că a învățat să facă față stresului și oboselii și că, după reuniunea de sâmbătă seară, „am dormit ca un bebeluș”.

David Popovici se gândește și la sesiunea de examene de la facultate, precizând că „trebuie să mă pun cu burta pe carte”, informează News.ro.

Înotătorul în vârstă de 19 ani a avut şi un mesaj pentru copii: „Faceţi sport, faceţi ce vă place şi încercaţi să vă scrieţi povestea proin sport. Eu asta încerc să fac”.

David Popovici a câştigat, duminică, medalia de bronz în proba de 100 metri liber din cadrul Campioatului European de înot în bazin scurt, la Otopeni, cu timpul de 46.05, după ce a întors al 8-lea și apoi al 7-lea, dar în ultima lungime de bazin a recuperat extraordinar.

Aurul continental i-a revenit francezului Maxime Groussei (45.46), iar pe doi s-a clasat italianul Alessandro Miressi (45.51).