Dinamo București a câștigat Supercupa României la handbal, după ce trecut de CSM Constanța

Dinamo Bucureşti a trecut la limită de CSM Constanţa, 26-25, şi a cucerit, duminică, Supercupa României, informează Gazeta Sporturilor.

Dinamo s-a impus cu scorul de 26-25, după ce la pauză avea un avantaj de trei goluri (12-9).

S-a desprins cu patru minute înainte de final, grație reușitei lui Călin Dedu 24-23. Meciul s-a terminat 26-25.

Tot duminică, în finala mică, Minaur Baia Mare a trecut de CSU Suceava, după prelungiri, scor 47-43 (20-21, 38-38), potrivit News.ro.

În 2022, Supercupa a fost câştigată tot de campioana Dinamo Bucureşti, după finala cu Steaua, scor 32-24.