Dortmund, „dublă” lovitură în prima repriză cu PSG! Un fotbalist al parizienilor s-a accidentat la golul lui Fullkrug. Video

Borussia Dortmund a marcat prima în duelul cu PSG de pe Signal Iduna Park, în meciul tur din semifinalele UEFA Champions League. Niclas Fullkrug a fructificat o pasă fantastică venită de la Nico Schlotterbeck. Lucas Hernandez a părăsit terenul accidentat după faza golului marcat de nemți.

Dortmund a avut numeroase ocazii de a marca în prima repriză a duelului de foc cu PSG. În cele din urmă, formația lui Edin Terzic a deschis scorul în minutul 35 prin Niclas Fullkrug. A fost cea de-a treia reușită a sezonului în UEFA Champions League pentru atacantul german.

Fundașul central Nico Schlotterbeck a trimis o pasă genială care a depășit toată apărarea adversă. Niclas Fullkrug a sprintat excelent și a făcut o preluare perfectă. Atacantul în vârstă de 31 de ani l-a executat pe Gianluigi Donnarumma cu un șut pe jos.

Niclas Fullkrug, transferat de Dortmund de la Werder Bremen, a mai marcat în UEFA Champions League în acest sezon contra lui Newcastle (2-0) și împotriva celor de la Atletico Madrid (4-2).

Fullkrug has just given Dortmund a massive lead… pic.twitter.com/4YN2xnDr5W

— 𝐂𝐚𝐧𝐭𝐨𝐧𝐚’𝐬 𝐌𝐢𝐧𝐝 (@CantonasMind) May 1, 2024

Lucas Hernandez s-a accidentat la faza golului lui Niclas Fullkrug

Lucas Hernandez l-a scăpat din marcaj pe Niclas Fullkrug și a încercat să remedieze greșeala. Internaționalul francez a făcut tot posibilul pentru a bloca execuția atacantului german. Totuși, Lucas Hernandez s-a ales cu o accidentare.

Internaționalul francez nu a mai putut continua partida și a fost înlocuit în minutul 42 cu Lucas Beraldo. Returul dintre PSG și Dortmund are loc marți, 7 martie, ora 22:00, pe Parc des Princes. Învingătoarea va da piept în finală cu câștigătoarea din „dubla” Bayern – Real Madrid (2-2 în tur pe Allianz Arena).

Lucas Hernandez s’est blessé au genou sur l’action face à Niclas Füllkrug. pic.twitter.com/RMAq2B2hhA

— SPORTS ZONE (@SportsZone__) May 1, 2024

Statistici interesante la Dortmund – PSG

Luis Enrique a atins o bornă importantă după calificarea în semifinalele UEFA Champions League cu PSG. Antrenorul campioanei Franței este doar al treilea tehnician spaniol care reușește să atingă careul de ași al Champions League cu o echipă străină.

Rafa Benitez a atins de 3 ori faza semifinalelor în UEFA Champions League, de fiecare dată cu Liverpool. De asemenea, Pep Guardiola s-a calificat de 6 ori în semifinalele celei mai tari competiții europene inter-cluburi, de 3 ori cu Bayern Munchen și de 3 ori cu Manchester City.

De asemenea, Warren Zaire-Emery, la 18 ani și 54 de zile, a devenit al doilea cel mai tânăr fotbalist titular într-o semifinală de UEFA Champions League după ce a fost trimis pe teren încă din primul minut de Luis Enrique în Dortmund – PSG.

Julian Draxler (17 ani și 226 de zile) este cel mai tânăr titular în semifinalele UEFA Champions League (Schalke v Man United în mai 2011)