Două faze controversate în careul lui CFR Cluj! Cum a judecat Marian Barbu fazele

CFR Cluj și Rapid București își dispută meciul din cadrul etapei a 8-a a play-off-ului Superligii. Ardelenii au nevoie de victorie pentru a rămâne în lupta pentru locul secund.

Rapid a ieșit din lupta pentru cupele europene după înfrângerea cu Universitatea Craiova, scor 2-1, dar formația lui Bogdan Lobonț se va lupta pentru a face uitată seria de 7 victorii fără victorie.

Rapid București a cerut penalty la finalul primei reprize cu CFR Cluj

Condusă înainte de pauză cu scorul 2-1, Rapid București a cerut un penalty la intervenția lui Camora asupra lui Braun. Fundașul celor de la CFR Cluj a intervenit prin alunecare pentru a respinge o eventuală minge trimisă de mijlocașul giuleștenilor pe poartă.

În tentativa sa de a evita un posibil gol, Camora l-a atins pe Braun în careu, fază la care jucătorul giuleștenilor a acuzat un contact.

După această intervenție, Marius Barbu, centralul partidei, a lăsat jocul să continue iar CFR putea să-și dubleze avantajul faza următoare, doar că Muhar a trimis pe lângă poartă.

Verdictul lui Marius Avram la faza din finalul reprizei: „Decizie corectă!”

Marius Avram a vorbit la Digi Sport despre faza controversată din finalul primei reprize a meciului din CFR Cluj și Rapid București. Fostul arbitru FIFA este de părere că Marius Barbu a judecat corect când a decis să nu acorde lovitură de la 11 metri pentru giuleșteni.

Braun a luftat acolo și l-a lovit pe Camora cu piciorul. Este un contact provocat de atacant, care nu joacă mingea și intră în Camora.

Marian Barbu a făcut semn că s-a analizat și că nu este penalty, apoi le explica jucătorilor că nu a fost. Arăta că jucătorul Rapidului a provocat contactul. Decizie corectă!”, a declarat Marius Avram, la emisiunea „Digi Sport Special”.

Rapid a primit penalty după intervenția VAR

Până la urmă giuleștenii au primit o lovitură de la 11 metri, dar nu la faza din minutul 45. În repriza secundă, în minutul 70, centralul partidei a fost avertizat de un posibil henț al lui Boben în careul CFR-ului.

După ce a verificat faza la VAR, Marian Barbu a decis să acorde penalty pentru formația lui Bogdan Lobonț, penalty pentru care Rrahmani și-a asumat responsabilitatea.

Din păcate pentru fanii Rapidului, portarul ardelenilor, Bogdan Sava, a anticipat unde va trimite atacantul giuleștenilor și a reușit să apere lovitura de la 11 metri.