Drumul spre EURO 2024, început de „Tricolori” cu o remiză. România-Irlanda de Nord, scor 1-1

România și Irlanda de Nord au remizat pe Arena Națională vineri, 22 martie, în primul meci amical de pregătire al tricolorilor pentru EURO 2024, scor 1-1. Cele două înscrieri se datorează lui Jamie Reid, respectiv Dennis Man.

România-Irlanda de Nord, remiză pe Arena Națională, scor 1-1

Amicalul a fost deschis de Irlanda de Nord, după un contraatac fulger al lui Jamie Reid, jucătorul lui Stevenage. Atacantul în vârstă de 29 de ani înscrie astfel la debutul său în echipa mare a naționalei britanice.

Tricolorii au reușit să restabilească egalitatea în minutul 23, la jumătatea primei reprize, prin Dennis Man. Controlând foarte bine mingea, fotbalistul Parmei l-a învins pe Conor Hazard cu un șut care nu a putut fi oprit de goalkeeper-ul lui Plymouth, informează Eurosport.

La amicalul dintre România și Irlanda de Nord au fost prezenți pe Arena Națională 30.439 de oameni.

România se va duela marți cu Columbia, tot într-un meci amical, care se va desfășura la Madrid.