După aurul mondial la 500 de metri, canoistul Cătălin Chirilă ia și argintul la 1.000 de metri, în Germania

Sportivul român Cătălin Chirilă a câştigat medalia de argint în proba de canoe simplu pe 1.000 metri, sâmbătă, 26 august, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Duisburg, transmite News.ro.

Cătălin Chirilă a încheiat cursa cu timpul de 03:45.958. Odată cu argintul la 1.000 de metri, Chirilă a obținut calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024. Sportivul trebuia să se claseze în primele 6 locuri pentru a-și asigura calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

Titlul mondial i-a revenit cehului Martin Fuksa, cu timpul de 03:45.124. Pe locul trei a terminat cvadruplul campion mondial, germanul Sebastian Brendel, 03:46.581.

Vineri seara, Chirilă a cucerit medalia de aur la 500 metri.

Pentru România este a patra medalie de argint la Mondiale din istoria probei C1 1.000 metri.