Egy évbe telt, de mostanra legalább elkezdett működni a lejárt gyógyszerek átvétele

Egy évbe telt, de mostanra legalább elkezdett működni a lejárt gyógyszerek átvétele

A lejárt szavatosságú és/vagy fel nem használt gyógyszereket begyűjtését egy tavaly hozott törvénymódosítás szabályozza, amely kimondja, hogy

a magán- és állami kórházak kötelesek tárolókat létrehozni, ahova a lakosság elhelyezheti ezeket a veszélyes hulladéknak minősülő készítményeket.

A törvény értelmében ezeket a helyeket a kórházak már idén január elsejétől ki kellett volna alakítsák, de arra hivatkozva, hogy nem jelent meg az alkalmazási módszertan, sok helyen még nem tették meg. A módszertan április tizedikén jelent meg, és

előírja, hogy milyen tárolókat kell kihelyezni, illetve azt is, hogy mi lesz az ezekben elhelyezett hulladékokkal.

A tárolókat olyan helyekre kell kitenni, amelyet a lakosság jól meg tud közelíteni és felügyelet alatt van. Ugyanis fontos megelőzni, hogy a lejárt és kidobott gyógyszerekhez bárki hozzájuthasson.

Csíkszeredában már megoldották

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban január végétől működik a lejárt és fel nem használt gyógyszerek átvétele – tudtuk meg Kiss Edittől, az egészségügyi intézmény sajtószóvivőjétől. Az illetékes jelezte, hogy

a kórház főépületének (Dénes László utca 2. szám) bejáratánál, a kapusszobánál található az erre a célra kijelölt tároló, ahová napközben bármikor be lehet tenni a gyógyszereket.

A lakosságot arra kérik, hogy zacskóban tegyék be a gyógyszercsomagot, nem szükséges szétválogatni azt.

Megtudtuk, hogy a lakosság által behozott lejárt szavatosságú gyógyszereket külön gyűjtik a kórházi hulladéktól.

A tárolók kiürítése után pedig a lakossági gyógyszerek is bekerülnek a kórházi tevékenység nyomán keletkező hulladék elszállítási és megsemmisítési folyamatába, az erre engedéllyel rendelkező cég szállítja el és végzi el a megsemmisítésüket, ennek a költségeit a kórház állja.

A kórházi szóvivő ugyanakkor jelezte, hogy az eddigi tapasztalatok szerint a lakosság folyamatosan hozza a gyógyszereket, de még nem jelentős mennyiségben.

Mostanig egyszer ürítették ki a tárolót, március közepén, akkor 38 kilogrammnyi gyógyszer volt benne, azóta pedig további 7,5 kilogrammnyi mennyiség gyűlt össze.

Eddig tíz helyen, ezután?

Székelyudvarhelyen a városháza fizeti az elszállítási és megsemmisítési költségeket, és a gyógyszertáraknál lehet leadni a lejárt szavatosságú vagy el nem használt gyógyszereket. Mint Zörgő Noémi, a városháza sajtószóvivője elmondta, évek óta működik náluk ez a rendszer, amit azért hoztak létre, hogy segítsenek a lakosságon, aki úgyis a patikában veszi meg a készítményeket, ezért az a legegyszerűbb, ha ott is adja le.

A székelyudvarhelyi városházának április végéig van szerződése a veszélyes hulladékokat elszállító szakcéggel, de már elő van készítve a szerződéshosszabbítás. Az érvényes jogszabály értelmében

a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban is elkezdték előkészíteni a gyógyszerek átvételét: kijelölték a főbejáratnál azt a helyet, ahol elhelyezik a tárolókat, oda fogják kifüggeszteni az órarendet is.

A kórház környezetvédelmi felelőse kidolgozta az eljárást, hogy mi lesz a gyógyszerek további sorsa; megrendelték a konténereket is.

„A jogászoknak meg kell vizsgálniuk, hogy a két program összefér-e vagy sem, továbbá két közintézmény köthet-e szerződést ugyanarra a szolgáltatásra. Ha igen, akkor a városháza megköti az új szerződést és a patikákban továbbra is le lehet adni a gyógyszereket. Ha nem, akkor ezután a kórházhoz kell majd vinni, előre láthatóan május folyamán indul ott be ez a szolgáltatás” – sorolta a sajtószóvivő, akitől megtudtuk, hogy

a városnak a gyógyszerek elszállítása és megsemmisítése évente hatezer lejbe került.

Készülnek az átvételre Marosvásárhelyen

A Maros megyei megyeszékhelyen a gyógyszertárak nem veszik át a lejárt vagy el nem használt gyógyszereket, arra hivatkozva, hogy

senki nem törleszti az elszállításukkal és megsemmisítésükkel járó költségeket.

A patikáknak van ugyan szerződésük a veszélyes hulladékokat elszállító cégekkel, de elég teher számukra, hogy a saját lejárt gyógyszereiket megsemmisítését törlesszék. Egy-egy nagyobb gyógyszertár esetében, mint a gyógyszerészkamara által kiadott adatokból kiderül, ez a költség évente több tízezer lejbe kerül.

Florin Crăciun, a Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórház menedzsere a sajtónak elmondta, hogy

elindították a törvény által előírt tárolók beszerzését, és amint megérkeznek, fel is szerelik azokat jól megközelíthető és állandóan felügyelt helyre.

A lejárt gyógyszerek begyűjtési módjáról tájékoztatni fogják a város lakosságát. A gyógyszereket az a szakcég fogja majd elszállítani, akivel a kórháznak szerződése van, a költségeket pedig az egészségbiztosító pénztár törleszti majd.

Amennyiben országszerte a kisebb-nagyobb kórházakban le lehet adni majd a lejárt és el nem használt gyógyszereket, mérséklődhet a gyógyszeripari szennyeződés. Becslések szerint ugyanis

Romániában évente 1500 tonna gyógyszer kerül a hulladéklerakókba és onnan egy részük a talajba és a folyóvizekbe.

Összehasonlításként: Magyarországon már 2005 óta működik a lejárt szavatosságú gyógyszerek kezelése, így ezeket a készítményeket le lehet adni a patikákban, illetve minden olyan helyen, ahol gyógyszereket forgalmaznak. Ugyanakkor jó tudni, hogy a lejárt gyógyszereket azért tilos szedni, mert bizonyos termékek összetevői a szavatosságuk után átalakulhatnak és akár mérgezők is lehetnek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *