Egy kis huzavona után rábólintottak a Bolyai utca átalakítására

Egy kis huzavona után rábólintottak a Bolyai utca átalakítására

Negyven napirendi pontról egyeztettek a márciusi soros tanácsülésen a marosvásárhelyi képviselők. Két fontosabb téma kapcsán alakult ki vita: ahogy várható volt, az egyik a Bolyai utca átalakításának, a másik pedig az adókedvezmények biztosításának kérdése volt.

Megoszlottak a vélemények

A Bolyai utcában – ahogy beszámoltunk róla – jelentős átalakítást szeretne végrehajtani a városvezetés, ami többek között negyvennégy parkolóhely felszámolását is megköveteli.

A vita kapcsán elhangzott, hogy sokkal határozottabban kellene létrehozni gyalogos övezeteket a Bolyai utcában és nemcsak, hiszen azok teszik élhetőbbé a várost.

Példaként említették Hollandiát, ahol sok helyen felszámolták az autós forgalmat a települések belvárosaiban, és a kerékpárosoknak, gyalogosoknak nagyobb helyet biztosítottak.

Mások szerint azonban nem prioritás a Bolyai utca átalakítása,

elsőként az emeletes és földalatti parkolók kialakítására kellene összpontosítani, hogy ne maradjanak parkolóhelyek nélkül a lakók.

Radu Pescar tanácsos szerint

a városlakók igenis szeretik az autójukat, azzal akarnak közlekedni, őt meg egyébként sem zavarja a kipufogógáz szaga.

Szerinte népszavazást kellene szervezni arról, hogy legyenek-e sétálóutcák a városban.

Iszlai Tamás RMDSZ-es tanácsos szerint az utca átalakítása a helyi igényeknek felel meg, hiszen az elmúlt évben egyre több vendéglátóipari egység jelent meg a Bolyai utcában, a teraszaiknak pedig helyet kell nekik biztosítani. Hozzátette, a parkolóhelyek felszámolásával lehetőséget teremtenek, hogy az utcában levő műemléképületek jobban érvényesüljenek, és a turisták, illetve a városlakók kellemes helyen tölthessék el a szabadidejüket. A tanácsosok végül elfogadták a tervezetet, így elkezdődik a Bolyai utca átalakításának folyamata.

Adókedvezményt szavaztak cégeknek

A tanácsülésen de minimis típusú támogatást szavaztak meg három nagybefektetőnek, kedvezményt biztosítva nekik az idei adóbefizetéseikre. A szavazás előtt Andrei Mureșan, a Szabad Emberek Pártjának tanácsosa

önkényes döntésnek nevezte a de minimis támogatást, mert szerinte a város lakóitól (akik a képviselő szerint nem nevezhetők gazdagoknak) elveszik a pénzt és odaadják a gazdagoknak, olyanoknak, akiknek nincs erre szükségük.

A liberális tanácsosok azt szerették volna tudni, hogy a cégeknél hagyott összegeket a vállalkozások a közösség javára fordítják-e, és javasolta, hogy az elkövetkező kérések esetében kérjenek erről beszámolót.

A tanácsosok végül két ellenszavazattal és négy tartózkodással megszavazták, hogy az Aranykakas vendéglő tulajdonosának ne kelljen idén épületadót fizetnie, amelynek értéke 49 701 lej. Ugyanakkor elfogadták, hogy az Incubcenter mentesüljön 268 785 lej befizetésétől a tavaly felépített épületre és az azt elfoglaló területre. A Topmed kórház immár harmadik évre kérte, hogy szintén a de minimis támogatás alapján biztosítson kedvezményt a város az épületadójára. Immár harmadik alkalommal megszavazták neki az adókedvezményt, ami idénre 136 054 lej.

Pimasz volt a tanácsos, megszólították
A marosvásárhelyi tanács egyik legfiatalabb tagja, a Nemzeti Liberális Pártot képviselő Horea Șarlea a csütörtöki ülésen két alkalommal is sértő módon beszélt az idősebbekről. Radu Pescar tanácsos felszólalása kapcsán azt mondta, hogy aki rugalmatlan és nem tudja elfogadni az újításokat, az ne vállaljon közszerepet. Kicsit később dinoszaurusznak nevezte a városháza egyik munkatársát, aki harminc éve foglalkozik személyzeti kérdésekkel. Kelemen Márton ülésvezető elmarasztalta a képviselőt, és arra biztatta, hogy sértegetés helyett tanuljon meg érvelni, és tisztelje az idős, tapasztalt szakembereket.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *