„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

„Az I. Termelői Gála gondolata évek óta érlelődik a Helyénvaló csapatában.

Most éreztük elérkezettnek az időt arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló beszállítókat, termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét.

Ugyanakkor a Helyénvaló helyi bolt működésének öt éve is ünneplésre ad okot” – mesélte portálunknak Molnár Judith, a Helyénvaló cég ügyvezetője.

A rendezvény április 12-én került megrendezésre, a Helyénvaló termékek központjában, ahol többen között a rövid élelmiszer ellátási láncok népszerűsítésének projektjéről tartott bemutatót Orbán Árpád, a kezdeményező Civitas alapítvány fejlesztési igazgatója. Az elmúlt hónapokban szemfüles olvasóink számtalan interjúval, cikkel találkozhattak oldalunkon, amelyek célja a rövid ellátási láncok, azaz a REL fogalmának megismertetése, promoválása volt.

Helyi gazdák, rövid élelmiszer-ellátási láncszakértők és lelkes vásárlók meséltek tapasztalataikról.

Az eddig publikált interjúinkat meghallgathatják a Rádió GaGa műsorában is, valamint további információkat találhatnak a Helyénvaló bolt weboldalán. A továbbiakban is érdemes lesz velünk maradni, hiszen sorozatunk hamarosan folytatódik.

A szervezők a díjak kiosztásán túlmenően fontosnak tartották, hogy kiemelten foglalkozzanak az élelmiszerbiztonsági előírások és azok nyomon követhetőségének kérdésével.

A témakör körüljárására dr. Jakab Ernőt, a Hargita Megyei Állategészségügy és Élelmiszerbiztonság Igazgatóság munkatársát kérték fel, aki az Év segítő hatósági szakember díjának büszke tulajdonosa lett. A díjazott állatorvos a Helyénvaló megalakulása óta kiemelten odafigyel a bolt működésére, segíti hatósági szakemberként annak munkáját.

A szakhatóság igazgatóját, István Róbertet kérdeztük meg arról, hogy intézményi keretek között mikor kezdtek el a helyi gazdákkal piaci szereplőkként foglalkozni.

„A REL, azaz a rövid ellátási láncok népszerűsítését megcélzó kezdeményezések elindulása 2007–2008-ra, az Európai Unióhoz való csatlakozásunkhoz köthető, amikor megszülettek bizonyos törvényi keretek.

Kezdetben, amikor elkezdtünk helyi termelőket felkeresni, azt tapasztaltuk, hogy fenntartásokkal kezelik kezdeményezésünket. Hála Istennek viszont ma már bennünket keresnek meg a termelők és kérik a segítségünket”

– mondta el István Róbert.

Arra a kérdésünkre, hogy mi szavatolja a helyi termékek biztonságát, elmondta, hogy a helyi termelőknek számos szabálynak kell megfelelniük.

A termelés minden szintje ellenőrzött, így a vásárlók valóban megbízható forrásból érkező alapanyagokat tehetnek a családi asztalra.

„Országos szinten nézve Hargita megye elől jár az élelmiszerbiztonság területén.

Olyan kezdeményezéseink láttak napvilágot az elmúlt években, amelyekről a környező megyékben még csak nem is hallottak. Egyik ilyen a Székely Termék védjegy,

mellyel a Hargita Megye Tanácsának köszönhetően meg tudjuk különböztetni a helyi, hagyományos, kézműves termékeket a piac többi szereplőitől, így a vásárlónak lehetősége van a választásra. Azt tapasztaljuk, hogy ma már egyre többen választják a megbízható forrásból érkező, ellenőrzött körülmények között készített élelmiszereket” – zárta gondolatait az igazgató.

A gála alkalmával a Helyénvaló helyi bolt elmúlt öt évének tanulságait, a leszűrt tapasztalatokat Molnár Judith ügyvezető adta át a résztvevőknek, melyek közül a legfontosabb gondolat az volt, hogy

a helyi termelők olyan színfoltjai a gazdaságnak, akik nélkül a székelyföldi táj veszne el.

Ezt követően Kolumbán Gábor, a Civitas Alapítvány elnöke elmondta, hogy miért is fontos az alapítvány számára a Helyénvaló, és milyen jövőbemutató céljaik vannak.

„Ez egy értékteremtő rendezvénysorozat első felvonása volt, és bízunk benne, hogy 2025-ben is lehetőségünk lesz megszervezni majd a II. Termelői Gálát is” – zárta gondolatait Orbán Árpád, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatója.

Díjazottak:
Tófalvi Zita: Egészséges házi édességek a vadonból díj a fenyőkúti lekvár- és szörpkülönlegességekért.
Szegedi Ágnes: Üvegbe zárt természetes zamatok díj a zetelaki lekvárokért, szörpökért és zakuszkákért.
Frunza Company: Adalékmentes minőség a gyulakutai malomból díj a kiváló búza- és kukoricalisztekért.
Horváth Júlia és családja: Egyedülálló ízvilág díj a parajdi laskagombás ínyencségekért.
Karpaten Milk: Hegyvidéki érettek díj a gyergyótekerőpataki egyedi sajtokért és tejtermékekért.

A Helyénvaló Helyi bolt minden partnere részesült az Értékrendhasonlóság díjban, ezzel is megköszönve a közös munkát.

(X – fizetett hirdetés)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *