Emma Răducanu a pierdut calificarea

RMAG news

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek (1 WTA, principala favorită) s-a calificat vineri seara în semifinalele turneului WTA 500 de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii totale de 802.237 de dolari, după ce a învins-o în două seturi, în sferturile de finală, 7-6 (7/2), 6-3 pe britanica Emma Răducanu (303 WTA).

Swiatek s-a impus după o partidă de două ore şi cinci minute, iar în penultimul act o va avea ca adversară pe kazaha Elena Rîbakina (4 WTA, favorit nr. 4). Iga Swiatek a cucerit trofeul la ultimele două ediţii ale turneului de la Stuttgart, învingând-o în finală, în ambele ocazii, pe belarusa Arina Sabalenka.

Cealaltă semifinală le va opune pe ucraineanca Magda Kostiuk (27 WTA) şi cehoaica Marketa Vondrousova (8 WTA, favorită nr. 6).

The post Emma Răducanu a pierdut calificarea appeared first on Cotidianul RO.