Ez közel volt: épphogy megúszták a komolyabb fagykárt a gyümölcsösök

Ez közel volt: épphogy megúszták a komolyabb fagykárt a gyümölcsösök

Az április első felében kialakult nyári időjárást hajnali fagyokat hozó erős hidegfront követte, és kevésen múlott, hogy fagykárokat okozzon a gyümölcsöskertekben, amelyekben idén rendkívül korán kezdtek el virágozni a fák.

Amint arról Székely Csaba agrármérnök korábban nyilatkozott a Székelyhonnak, több mint húsz éve termeszt gyümölcsöt Udvarhelyszéken, Nyikómalomfalván, és feljegyzést is vezet az időjárási körülményekről, ám olyan korai virágzást, mint az idei, még nem tapasztalt.

Megfigyelései szerint ez jelentősen megnöveli a késői éjszakai fagyok következtében kialakuló károk veszélyét, ugyanis

feljegyzései szerint ahányszor április 15. előtt volt virágzás, mindig fagykárok keletkeztek a gyümölcsösökben.

Ez idén is beigazolódott, noha szerencsére elenyésző a károk mértéke.

Rövid ideig tartottak a reggeli fagyok

„A megfigyeléseim sajnos beigazolódtak. Mínusz 0,5 fok volt április 20-án, és 21-én mínusz 1, itt, a Nyikó mentén. De számottevő kárt nem okozott hál’istennek, mert

rövid ideig, egy-másfél órát tartott, reggel héttől, fél nyolctól már plusz fokok voltak”

– vázolta a hidegfront során tapasztaltakat Székely Csaba.

Elmondta azt is, hogy a Kis-Homoród mentén kissé hidegebb volt, ott mínusz 1,5 fokra hűlt le a levegő hőmérséklete két egymást követő reggel is, és beszélt egy gyümölcstermesztő kollégájával, akitől megtudta, hogy ott kicsit nagyobb kárt okozott a fagy, „de nem volt vészes ott sem”.

Az, hogy csak elenyésző a károk mértéke, annak is köszönhető a szakember szerint, hogy a gyümölcsök kötődése már olyan stádiumban van, hogy nem tudott nagy kárt tenni bennük a fagy.

A csíki térségben mínusz 2 fok is volt a napokban, ám ott korábban is hűvösebb volt, nem volt olyan előrehaladott állapotban a virágzás, mint Udvarhelyszéken, így ott sem járt fagykárokkal a lehűlés – válaszolta kérdésünkre Székely Csaba.

Egyre kisebb a fagykár kockázata

A fagykárok kialakulásának veszélye ugyan nem múlt még el teljesen, de napról napra csökken a kockázata – tudtuk meg Székely Csabától. Mint mondta, volt még olyan esztendő, hogy május 2-án még a fóliaházban is megfagytak a paprikapalántái, de ilyen ritkán, átlagban nyolc-tíz évente egyszer fordul elő.

A meleg időjárást követő hidegfrontnak egyébként kedvező hatása is volt, tudtuk meg Székely Csabától: csapadékot hozott a lehűlés, ráadásul „szép, csendes esőt, nem csapós záporesőt, aminek egy része gyorsan elfolyik”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *