Ezt kell tudni, hogy ne rontsa el a majálisozást egy több tízezres bírság

Ezt kell tudni, hogy ne rontsa el a majálisozást egy több tízezres bírság

Sokat változtak a majálisozási szokások az utóbbi évtizedben – aminek vitathatatlanul köze van a megszigorított környezetvédelmi törvényekhez, de a környezettudatosság térhódításához is –,

már nem általános jelenség május elsején, hogy egymást érik a pikniktüzek a természetben, és szénné égett húsok füstje üli meg a patakvölgyeket a mulatós-zenei kavalkádban.

Ez ma már drága mulatsággá válhat, ugyanis

a régi majálisozások számos eleme környezetvédelmi kihágássá vált, és már akár egy ilyen szabályszegés is több tízezer lejes bírságot vonhat maga után.

Kérésünkre Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője mondta el, mit érdemes szem előtt tartani egy szabadtéri piknik megtervezésekor.

„Az eledelfogyasztás is piknikezésnek minősül”

A lényeg egyszerűen összefoglalható, hiszen

a pikniktörvény meghatározza azt is, hogy hol lehet egyáltalán majálisozni: csak az önkormányzatok által kijelölt piknikezőhelyeken

– mondta a megyei környezetőrség vezetője. Sokan azt hihetik, hogy ez csak azokra a piknikezésekre vonatkozik, amelyeken tüzet is gyújtanak, ám nem így van.

„Az eledelfogyasztás is piknikezésnek minősül” – hívta fel a figyelmet a törvény alapján Balla Izabella.

Amennyiben ez nem közterületen történik, a területtulajdonos – természetes vagy jogi személy, közbirtokosság stb. – kezdeményezhet hatósági eljárást, ha közterületen, de nem kijelölt piknikezőhelyen, akkor a helyhatóság róhat ki bírságot.

„30 ezer lejtől kezdődnek a büntetések”

„Ha nem megfelelően kezelik a piknikezés során keletkező hulladékot, szintén a helyhatóság, a helyi rendőrség, illetve mi szabhatunk ki bírságot” – tájékoztatott a környezetőrség vezetője. Ezt azonban nem érdemes megkockáztatni, ugyanis

„30 ezer lejtől kezdődnek a büntetések” a természetes személyek esetében.

Tovább súlyosbíthatja a kihágást, ha az engedély nélküli helyen majálisozók meggyújtják a szemetet. Ha ez magánterületen történik, de erdőtüzet okoz, az eljárás már a tűzoltóság hatáskörébe tartozik. A hangos zenére sem terjed ki a pikniktörvény – ha az csendháborításnak minősül, a rendőrség indíthat eljárást miatta.

A fegyelem és a kontroll hiánya inkább a magánterületeken jellemző

Noha előfordulnak még olyan kihágások, amelyek a pikniktörvénybe ütköznek, ezeknek a száma csökkent az elmúlt években – tudtuk meg Balla Izabellától.

Aki turistaként vagy kirándulóként megy a zöldbe, vigyáz a természetre. Megvan már a fegyelem bennük, ami a hátizsákjukból szemétként kikerül, azt haza is viszik. Aki sokat jár ki a természetbe, az vigyáz rá”

– fogalmazott a szakhatóság megyei vezetője.

Kitért ugyanakkor arra is, hogy egyes önkormányzatoknak már jól kiépített piknikezőhelyei vannak, és ezeknek a kényelmét igénybe is veszik a helybéliek. Tapasztalataik szerint

a fegyelem és a kontroll hiánya inkább a magánterületeken zajló piknikezéseken jellemző.

A kijelölt piknikezőhelyeket egyébként a környezetőrség is végig szokta látogatni május elsején, de idén egyelőre még nem kaptak ilyen jellegű utasítást a főhatóságtól – tudtuk meg Balla Izabellától.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *