Fanii lui Tottenham, la capătul răbdării după ce apărarea a fost praf cu Liverpool: „Băgaţi-l repede pe Drăguşin!”

Apărarea lui Tottenham a fost făcută praf în meciul cu Liverpool, meci în care Drăgușin a fost lăsat pe banca de rezerve. Salah, Robertson, Gakpo și Elliott s-au distrat cu defensiva formației din Londra în partida de pe Anfield.

Defensiva lui Tottenham a fost făcută șah-mat de Liverpool în prima repriză

Coșmarul defensivei lui Tottenham a început în minutul 8, atunci când Mohamed Salah a trimis mingea în bara transversală după o execuție cu exteriorul. Două minute mai târziu, Elliott a fost și el aproape de gol după o minge bâlbâită în careu, dar Romero a reușit să respingă de pe linia porții.

În cele din urmă, Mohamed Salah a deschis scorul în minutul 16. Egipteanul a profitat de o centrare venită de la Cody Gakpo și a sărit cel mai înalt pentru a trimite balonul în plasa porții apărate de Vicario.

Apoi, chiar înainte de fluierul final al primei reprize, Andrew Robertson a dublat avantajul „Cormoranilor”. Fundașul stânga a profitat de lipsa de comunicare din defensiva lui Spurs și a ajuns primul la o minge respinsă în careu, acesta marcând în cele din urmă golul de 2-0.

Liverpool s-a distrat cu defensiva lui Tottenham și în repriza a doua

Formația lui Jurgen Klopp nu s-a oprit nici după pauză, jucătorii antrenorului german reușind să mai marcheze de două ori. Primul care a ieșit la rampă în repriza secundă a fost Cody Gakpo.

Olandezul, care a pasat decisiv la golul marcat de Mohamed Salah, a profitat de centrarea venită din partea lui Harvey Elliott și a sărit cel mai înalt pentru a trimite mingea cu capul la colțul stâng al porții formației din Londra.

Nouă minute mai târziu, același Harvey Elliott a oferit un moment de magie pe Anfield. Fotbalistul în vârstă de 21 de ani a șutat, cu stângul, din afara careului, trimițând mingea în vinclul stâng fără ca Vicario să aibă vreo șansă.

Vezi aici cele mai importante faze din partida Liverpool – Tottenham

Radu Drăgușin, cerut în teren de fanii lui Tottenham: „Băgați-l mai repde”

Radu Drăgușin a fost lăsat pe bancă, din nou, de Ange Postecoglou pentru partida cu Liverpool. După o primă repriză în care apărarea lui Spurs a fost dejucată ușor de echipa lui Jurgen Klopp, fanii formației din Londra l-au cerut în teren pe fundașul român care n-a mai bifat niciun minut de la meciul cu West Ham.

„De ce să dai 30 de milioane pe Drăgușin dacă consideri că nu e suficient de bun.”, a fost mesajul postat de un fan al lui Tottenham pe platforma „X”.

„Drăgușin putea să joace într-o semifinală de Champions League, dar în schimb este lăsat pe bancă de Ange. Trebuia să aleagă Bayern!”, „Băgați-l repede pe Drăgușin!”, „Drăgușin trebuie să plece de la Tottenham!”, au fost alte mesaje postate de suporterii formației din Londra pe rețelele de socializare.