FCSB este campioana României după 9 ani. Fiesta pe Arena Națională după 2-1 cu Farul

FCSB a câștigat derby-ul cu Farul Constanța din etapa cu numărul 7 a play-off-ului, scor 2-1, și a devenit matematic campioana României. ”Roș-albaștrii” cuceresc titlu după nouă ani de așteptare, iar suporterii au declanșat fiesta pe Arena Națională.

FCSB a devenit campioana României

FCSB mai avea nevoie de un punct pentru a câștiga titlul de campioană a României, dar a reușit victoria în duelul cu Farul Constanța, 2-1. Primul gol al ”roș-albaștrilor” a fost marcat de David Miculescu în minutul 26, după o pasă primită de la Darius Olaru. După deschiderea scorului, cei de la FCSB au făcut hora bucuriei și au dansat aproape un minut pe teren, spre bucuria fanilor.

Reușita din înfruntarea cu Farul Constanța este a șasea pentru David Miculescu din acest sezon, în 38 de partide, și a fost golul care a deschis calea echipei antrenate de Elias Charalambous spre titlul de campioană, după o așteptare de nouă ani.

Vezi și: Ce prime le promite Gigi Becali jucătorilor de la FCSB pentru grupele europene. Sumele sunt uriașe

În minutul 79, Farul Constanța a reușit egalarea prin brazilianul Rivaldinho, cu o lovitură de cap, dar după numai patru minute FCSB a trecut din nou în avantaj pe tabelă prin golul marcat de Alexandru Băluță.

David Miculescu, FCSB / Foto: Profimedia

Atmosferă de sărbătoare pe Arena Națională

30.000 de fani au fost prezenți pe Arena Națională la meciul care a făcut-o pe FCSB campioană cu trei etape înainte de finalul play-off-ului. Iar după ultimul fluier al arbitrului, aceștia au declanșat fiesta. Suporterii au cântat și au strigat ”Campionii, Campionii” împreună cu jucătorii.

Vezi și: Promisiunea lui Dumitru Dragomir pentru Gigi Becali, dacă FCSB va juca în Liga Campionilor. Nu a mai făcut asta de la 4 ani

Florinel Coman este accidentat și nu a putut evolua în derby-ul cu Farul, dar a venit la Arena Națională alături de soția Ioana și de fiica lor, Kasia. La final, el a sărbătorit alături de fani câștigarea titlului. Coman este golgheterul Superligii, cu 18 reușite.

Printe cei care au urmărit FCSB – Farul din tribune s-au mai aflat fostul selecționer Anghel Iordănescu, Bănel Nicoliță și actorul George Mihăiță.