Földcsuszamlások miatt leállnak az aszfaltozással Siklód és Etéd között

Földcsuszamlások miatt leállnak az aszfaltozással Siklód és Etéd között

Négy éve vágott bele Hargita Megye Tanácsa a 135-ös megyei út Siklód és Etéd közötti szakaszának korszerűsítésébe, ahol az útburkolat és a sáncok megépítése mellett a kapubejárók és a mellékutcák bejáratainak rendbetételére is szükség volt. Összesen két híd felújítása és további három újjáépítése szerepelt a tervekben. Külső forrás híján saját költségvetését használva kezdte el az akkor 30 millió lej értékűre becsült beruházást a megyei önkormányzat.

Mi valósult meg?

A helyszínen járva azt tapasztaltuk, hogy az elmúlt években több masszív híd épült, illetve többet is megerősítettek, néhol aszfaltozott, máshol kövezett út fogadott. Az erdős, bokros részeken érdemes óvatosan haladni, hiszen

a délelőtti órákban nemcsak szarvasokkal és fácánokkal, de medvével is találkoztunk az úttesten vagy éppen annak közelében.

Megkeresésünkkor Bíró Barna Botond, a Hargita Megyei Tanács udvarhelyszéki alelnöke kifejtette, összesen 12 kilométer hosszú útszakasz korszerűsítéséről van szó, amelyet három részre osztottak: Etéd és Küsmöd között (3,5 km), Küsmöd és Siklód (4,6 km), Siklód és Maros megye határa (4 km).

Az első szakaszt mostanra sikerült leaszfaltozni, ugyanakkor

Siklódon, a falu közötti részen is leterítették az aszfaltburkolatot.

Küsmöd és Siklód között alapozás, kövezés történt.

Szerződést kell bontani

Mindenképp érdemes kitérni arra , hogy bár lehet közlekedni a községközpont és Siklód között, sajnos több helyszínen tapasztaltuk, hogy beszakadt az úttest. Az alelnök rámutatott, az említett munkálatokat követően összesen

nyolc helyszínen csúszott el a talaj az út alatt, valamint további két részen is várhatóan ez fog történni.

A problémákra jelenleg táblák figyelmeztetnek. Bíró arra is kitért, hogy intézményük készíttetett egy földtani tanulmányt, amelyből kiderült, hogy nagyon sok a talajvíz az út alatt, ez okozza a gondokat.

A dokumentumok szerint ugyanakkor mintegy húszmillió lejre lenne szükség, hogy tartósan stabilizálják az elcsúszott utat. Erre pedig nincs jelenleg anyagi kerete a megyei tanácsnak. Az elképzelés az, hogy

ideiglenesen kisebb javításokat végeznek az érintett részeken, ugyanakkor további három-öt évig nem fognak ott aszfaltozni.

Ez idő alatt megfigyelés alatt tartják az utat, hogy pontosan láthassák, mekkora problémákat okoz a talajvíz, illetve hol és mekkora beavatkozásra lenne szükség.

Azt is megtudtuk, hogy Siklódtól Maros megye határa irányába mintegy 800 méteren dolgozott a kivitelező, de ott is jelentős földcsuszamlásokat tapasztaltak, ezért kénytelenek voltak leállni. Bíró Barna Botond ugyanakkor megjegyezte, egyelőre a Maros megyéhez tartozó útszakaszon sem történtek különösebb beavatkozások, ezért nem volt prioritás, hogy haladjanak abba az irányba.

A törvények előírják, hogy a projekt értékének ilyen mértékű emelkedése miatt – amelyet előre nem látható tényezők okoztak – szerződést kell bontaniuk a jelenlegi kivitelezővel, és új közbeszerzési eljárást kell hirdetniük a teljes felújítás érdekében.

Útkarbantartások zajlanak

Bíró Barna Botond arról is beszélt lapunknak, hogy elkezdődtek az útkarbantartási munkálatok a Libánon átvezető 138-as, illetve a Székelyudvarhelytől Brassó felé vezető 131-es megyei utakon. Hamarosan pedig Kányád és Székelypetek között is hasonló javításokat fognak végezni. Ebben az időszakban érdemes óvatosan közlekedni az említett utakon.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *