Greu de digerat pentru orice om. Istvan Kovacs, înjurat ca la ușa cortului de Xavi și desființat de presa catalană

FC Barcelona a ratat, marți seară, calificarea în semifinalele UEFA Champions League, după un meci interzis cardiacilor disputat cu PSG. Francezii s-au impus, în fieful catalanilor, cu 4-1, după ce spaniolii au fost cei care au deschis scorul.

Istvan Kovacs a acordat 3 cartonașe roșii și a dictat un penalty

Partida FC Barcelona – PSG 1-4 a fost arbitrată de către Istvan Kovacs (39 de ani). Arbitrul român  avut parte de un meci agitat, astfel că nu s-a ferit să-și exercite meseria, chiar dacă a avut de a face numai cu jucători unul și unul.

Kovacs a dictat trei cartonașe roșii, toate celor de la Barcelona, dar și un penalty în favoarea lui PSG, astfel că spaniolii și-au vărsat nervii asupra sa. ”Centralul” i-a arătat cartonașul roșu lui Ronald Araujo, în minutul 29, după care l-a eliminat și pe Xavi, antrenorul Barcelonei, în minutul 54. Roșu în fața ochilor a văzut și unul dintre secunzii lui Xavi.

Istvan Kovacs, în Barcelona – PSG 1-4 / Foto: Profimedia

”I-am spus arbitrului că a fost foarte rău, că a fost un dezastru. A ‘ucis’ meciul”, a spus Xavi, la final. Însă, în timpul partidei, imediat cum a fost eliminat, Xavi l-a înjurat, în spaniolă, ca la ușa cortului pe arbitrul din Carei.

La rândul său, Ronald Araujo a protestat vehement, dar arbitrul român l-a pus la punct cu câteva gesturi din mână, i-a explicat de ce l-a eliminat și l-a trimis la cabine. În drum spre marginea terenului, Araujo a continuat să vocifereze și a făcut câteva semne din degete, pe care nimeni nu le-a înțeles. Fotbalistul nu s-a potolit și a continuat protestele și când a dat ochii cu Horațiu Feșnic, arbitrul de rezervă. Araujo s-a potolit cu greu, după ce a văzut că și cei de la VAR au menținut decizia.

”Ce slab! În Spania, nu arbitra nici în liga a patra”

După meci, expertul pe arbitraj al celor de la Marca, Pavel Fernandez, a spus că românul și-ar fi arătat limitele.

”Se numește Istvan Kovacs și a arbitrat la Barcelona – PSG în Champions League. În Spania nu ar arbitra nici în liga a patra. Ce slab!”, a scris Pavel Fernandez, pe platforma X.

„Suntem supărați. Unsprezece contra unsprezece am fost bine organizați. Pentru mine este prea mult să dai un cartonaș roșu pentru Araujo. Am rămas în zece oameni și din acel moment a fost un alt joc.

Am avut ocazii clare, dar am fost mereu în inferioritate, pentru că în zece oameni este foarte dificil. Este păcat ca munca unui sezon să se termine din cauza unei decizii de arbitraj. Mi-ar fi plăcut să jucăm unsprezece împotriva unsprezece în fiecare minut.

Eliminare a fost inutilă. I-am spus arbitrului că a fost foarte rău, că a fost un dezastru. A ‘ucis’ meciul. Nu-mi place să vorbesc despre arbitri, dar trebuie să o spunem, nu putem să tăcem”, a spus Xavi, citat de Marca.

Kovacs, criticat pentru eliminarea lui Araujo

Și presa din Spania l-a criticat pe Kovacs.

”Misiune imposibilă după ce Araujo a primit cartonașul roșu! Barcelona a fost eliminată din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după un retur marcat de eliminarea lui Araujo, după doar 29 de minute.

Decizia centralului a fost cel puțin severă. Kovacs a văzut cum Araujo l-a tras și/sau împins pe Barcola, care a căzut. Centralul a fluierat și l-a eliminat pe Araujo.

Pe reluări se poate observa cum Araujo pune mâna pe umărul adversarului, care cade, după ce simte contactul. A fost la latitidunea arbitrului să decidă dacă a fost fault de eliminare, dar e clar că VAR-ul nu a intervenit pentru a-l corecta.”, au scris spaniolii.