Helyi forrásból építettek közösségi házat Küküllőkeményfalván

Helyi forrásból építettek közösségi házat Küküllőkeményfalván

Gyakorlatilag megépült a küküllőkeményfalvi közösségi ház – a futballpálya, a kultúrotthon és a játszótér közelében –, már csak a bútorzatot kell megvásárolni, illetve a tereprendezési munkálatokat kell elvégezni – nyilatkozta lapunknak Bokor Botond, Fenyéd község polgármestere.

Helyi pénzből

Az elöljáró kifejtette, helyi forrásból hozták létre a közösségi házat, hiszen a lakók azt szerették volna, hogy ez minél hamarabb megvalósuljon, abban az időszakban pedig nem voltak a célnak megfelelő pályázati lehetőségek. A projekt értéke egyébként 1,3 millió lej. Nem volt ugyan egyszerű az anyagiak előteremtése, de ebben segített Hargita Megye Tanácsa, ugyanakkor Ladányi László Zsolt, aki 450 ezer lejt biztosított a parlamenti képviselőként rendelkezésére álló pénzből.

A helyi finanszírozás előnye a gyors megvalósítás mellett, hogy

némileg „szabadabban” dolgozhatott a tervező és a kivitelező, mint egy pályázat esetében.

Nem kellett típusterveket alkalmazni, hanem egy tájba illő épületet hozhattak létre, a munka során pedig minőségi építkezési anyagokat használhattak. Energetikai szempontból szinte teljesen önellátó épületről van szó, hiszen napelemeket telepíthettek rá, ráadásul a minőségi szigetelésnek köszönhetően pedig

minimális költséggel megoldható a fűtés és a hűtés is.

Egyébként négy helyiség van az épületben, illetve fürdőszobák, így a létesítmény teljesen megfelelő arra, hogy háziorvosi rendelőt, illetve fogászatot működtessenek ott. Ez volt ugyanis a közösség legfőbb kérése – közölte Bokor Botond.
Megjegyezte, tény, hogy helyi forrásból nehezebb volt előteremteni a megvalósításhoz szükséges pénzt, de

kevesebbe is kerül a beruházás,

mint egy szigorúbb normákkal rendelkező pályázat esetében.

Két helyszínen

Az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) finanszírozásáért pályázott sikeresen a fenyédi önkormányzat, hogy nyolc szolgálati lakást építhessenek Küküllőkeményfalván. Noha az eredeti terv az volt, hogy egy helyszínen valósul meg a projekt, végül sikerült azt kettéosztani.

Négy lakás a közösségi ház mellett épül meg, négy pedig a falu központi zónájában,

ahol telket vásárolt e célból az önkormányzat – magyarázta a polgármester. Arról is sikerült meggyőzni a támogató intézményt, hogy ne típusterveket kelljen használni, így a faluképbe illő épületeket terveztettek. Hamarosan pedig új közbeszerzési eljárást hirdetnek a kivitelezésre.

Bokor Botond arra is kitért, hogy sikerült kivenni a projektből az elektromos töltőállomás megépítését, hiszen nem lesz arra szükség. Fenyéd és Székelyudvarhely ugyanis 5,5 millió euróért pályázott sikeresen elektromos buszok megvásárlásáért, illetve töltőállomások felszereléséért. Utóbbiak közül egy éppen Küküllőkeményfalva Zetelaka felöli kijáratánál lesz elhelyezve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *