Ianis Hagi, elogiat de spanioli după prestația din meciul cu Real Madrid: „Cel mai bun, de departe”

Ianis Hagi a fost titular în duelul pierdut de Alaves, scor 0-5 pe Santiago Bernabeu împotriva lui Real Madrid, în etapa a 36-a din La Liga. În ciuda înfrângerii drastice suferite de echipa sa, internaționalul român a avut o prestație remarcabilă și a primit laude din partea presei iberice.

Ianis Hagi a revenit în echipa de start a lui Alaves în La Liga după aproximativ 5 luni. Totodată, mijlocașul ofensiv este în premieră titular în campionat la Alaves în acest an. Fotbalistul împrumutat de spanioli de la Rangers a avut o prestație încrezătoare și a fost singurul care l-a pus la treabă pe Thibaut Courtois.

Fiul lui Gică Hagi a fost înlocuit în minutul 71 cu Joaquin Panichelli. Evoluția bună lui Ianis Hagi nu a fost trecută ușor cu vederea. Marca a acordat două stele (n.r. satisfăcător) prestației lui Ianis Hagi. De asemenea, cotidianul local Noticias de Alava i-a acordat nota 6 internaționalului român.

„Cel mai bun, de departe. A fost foarte implicat și a avut câteva momente de mare calitate. El a fost cel care l-a pus cel mai mult la treabă pe Courtois. O rază de lumină în noaptea întunecată de pe Bernabeu. Românul, titularizat după 5 luni, a fost singurul care a dat semne de răzvrătire în colosseumul alb”, au scris jurnaliștii iberici.

Ianis Hagi, revenire încrezătoare în primul „11” al lui Alaves

Ianis Hagi nu a mai fost titular în campionat pentru Alaves de pe 9 decembrie 2023 (157 de zile) de la înfrângerea cu Las Palmas (0-1). Românul a adunat 19 partide la rând fără să prindă echipa de start a spaniolilor.

„În următoarele 19 etape avea să înceapă pe bancă. Locul său obișnuit în acest sezon. Ancorat de el de multe ori pe parcursul stagiunii. N-a terminat niciodată pe teren. Nici la Madrid. Dar, spre deosebire de alte meciuri, pe Santiago Bernabeu a fost la înălțime.

Într -un an dificil pentru el , în care a trăit inițial blestemul unui penalty ratat ce a afectat echipa la începutul sezonului, a reușit să se revanșeze parțial împotriva gigantului alb. I-a lipsit doar un gol pentru a încununa o evoluție remarcabilă”, au mai notat spaniolii.

Ianis Hagi, cea mai mare notă de la Alaves

Statisticienii de la SofaScore i-au acordat lui Ianis Hagi nota 7,3 pentru cele 71 de minute pe care românul le-a bifat în înfrângerea lui Alaves, scor 0-5 cu Real Madrid. A fost cea mai mare notă din tabăra oaspeților.

Ianis Hagi a fost foarte aproape să marcheze în minutul 57 al meciului Real Madrid – Alaves. Internaționalul român a făcut o preluare perfectă și a șutat spre poartă de lângă Nacho. Mingea se îndrepta către colțul scurt al porții lui Courtois. Belgianul a avut un reflex incredibil și a respins balonul.