Jude Bellingham a răpus-o din nou pe FC Barcelona! A marcat în prelungiri, la fel ca în tur, și a adus o nouă victorie pentru Real Madrid în El Clasico. Video

Vinicius Junior, Lucas Vasquez și Jude Bellingham au fost combinația letală pregătită de Carlo Ancelotti în El Clasico. Jucătorii Realului au fost decisivi la golurile marcate de formația din Madrid în partida cu FC Barcelona.

Jude Bellingham decisiv în El Clasico pentru a doua oară

Jude Bellingham, a răpus-o din nou pe FC Barcelona după ce a marcat în prelungiri, la fel ca în partida din tur, și a dus victoria pentru Real Madrid.

Mijlocașul englez nu i-a lăsat nicio șansă lui Ter Stegen, trimițând un șut precis sub bara transversală, marcând astfel golul victoriei.

La fel s-a întâmplat și în partida din tur, când mijlocașul lui Real Madrid a fost decisiv pentru formația lui Carlo Ancelotti, marcând un gol senzațional, de la aproximativ 30 de metri, lăsându-l spectator pe Ter Stegen.

Fotbalistul din Anglia a ajuns la 17 goluri marcate în acest sezon și este cotat cu prima șansă să câștige Balonul de Aur la finalul anului 2024.

Lucas Vasquez, decisiv pentru Real Madrid în două meciuri de foc

Lucas Vasquez, jucătorul lui Real Madrid ajuns la vârsta de 32 de ani, a fost decisiv pentru formația din capitala Spaniei în cele două meciuri de foc pe care echipa de pe Santiago Bernabeu le-a disputat în fața celor de la FC Barcelona și Manchester City.

În partida din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, jucătorul din Spania a intrat în a doua repriză de prelungiri și a adus un plus de forță pentru Real Madrid în meciul cu Manchester City, meci în care „Galacticii” au reușit să treacă mai departe după loviturile de departajare.

Lucas Vasquez și-a asumat și el responsabilitatea de a execută una din loviturile de departajare și nu i-a lăsat nicio șansă lui Ederson, portarul formației din Anglia.

În meciul cu FC Barcelona, jucătorul din Spania a reușit să obțină penalty-ul care a readus-o pe Real Madrid în meci și a restabilit egalitatea în minutul 73, după un șut la colțul scurt. Ba mai mult, extrema lui Carlo Ancelotti i-a pasat decisiv lui Bellingham în prelungirile partidei, când fotbalistul din Anglia a marcat pentru 3-2.

Vinicius Junior, gol și pasă de gol în El Clasico

Un alt fotbalist care s-a remarcat în El Clasico a fost nimeni altul decât Vinicius Junior. Starul brazilian a ieșit la rampă în minutul 18, când a bătut excelent penalty-ul obținut de Lucas Vasquez.

Fotbalistul care a adus ultimul Champions League pe Santiago Bernabeu s-a mai făcut remarcat și în minutul 73, când a centrat perfect pentru același Lucas Vasquez, trecându-și în cont pasa de gol cu numărul 5.

Fostul jucător al celor de la Flamengo a mai avut și alte două faze clare de a marca, dar portarul Barcelonei a fost la post și i-a refuzat golul fotbalistului din Brazilia.

După acest meci Real Madrid s-a dus la 9 puncte față de Barcelona și este în „pole-position” pentru câștigarea campionatului.