Kivételes értékek bölcsője az 50 éves Szárhegyi művésztelep

Kivételes értékek bölcsője az 50 éves Szárhegyi művésztelep

Zöld Lajos újságíró, valamint Márton Árpád és Gaál András képzőművészek 1974-ben indították útjára a gyergyószárhegyi nyári művésztáborok sorozatát, amely most 2024-ben érkezik el az 50. évfordulójához. Ennek kapcsán

a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ méltó eseménysort szervez a fél évszázados jubileum tiszteletére.

Amint az intézmény igazgatója Kolcsár Béla kedden elmondta, szeretnék tiszteletüket kifejezni az alapítók előtt, akik

Varró András plébános közbenjárásával és Márton Áron püspök jóváhagyásával létrehozhatták itt a művésztelepet.

Ugyanakkor kiadványokkal, rendezvényekkel szeretnék megjelentetni, összefoglalni azt a hihetetlenül gazdag gyűjteményt, ami az itt készült alkotásokból jött létre az 50 év alatt.

A művésztelep, amely nemrégiben Magyar Örökség Díjat is kapott nem csak műalkotásokban teremtett értéket, hanem a közművelődésre is hatással volt, felkarolva a népművészetet, restaurációs munkákkal védve az épített örökséget, és kialakult egy kivételes kapcsolatrendszer is a magyar értelmiségi és szakmai körökkel, amely mai és él és működik.

Olyan egyedi kisugárzása van a művésztelepnek, amire büszke lehet nemcsak Szárhegy, Gyergyószék, Hargita megye, Erdély, de az összmagyarság is”

– mutatott rá Kolcsár.

A Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ művészeti vezetője Ferencz Zoltán, felsorolva az évfordulós eseménysor főbb állomásait, kiemelte a júliusi rezidensprogramjukat, amely során

képzőművészek, Csíkszeredában és Szárhegyen készítenek nagyméretű köztéri alkotásokat.

Szintén júliusban zajlik majd a jubileumi művésztábor, ahová a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete és a MAMŰ Társaság Kulturális Egyesülettel közösen olyan alkotókat hívtak meg, akik az MMA-MMKI ösztöndíjasai, illetve néhányan tagjai.

Az eseménysor legkiemelkedőbb eseménye augusztus 2-án lesz a Csíki Székely Múzeumban, amikor az évfordulós kiállítás megnyitóját tartják. Erre Ferencz Zoltán, valamint társkurátorai Túros Eszter és Ferencz S. Apor

egy olyan reprezentatív anyagot válogatnak össze az intézmény gyűjteményéből amely szándékuk szerint leginkább jellemzi az elmúlt 50 év művésztáborainak termését.

Székelyudvarhelyen is lesz egy kiállítás Szárhegy barátai címmel, ahol olyan alkotók itt készült munkái kapnak helyet, amelyekből akár egy-egy egyéni kiállítás is létrejöhetne, azaz sokszor jelen voltak a művésztáborban. A csíkszeredai kiállítás anyaga várhatóan jövő év elején Budapesten is látható lesz a Műcsarnokban.

Azonban, még ezt megelőzően, októberben rangos előadók részvételével kerül sor a jubileumi konferenciára – mondta el Ferencz Zoltán.

Az ötven év szárhegyi művésztáborai során több száz grafika, festmény, szobrok, de installációk, konceptuális munkák, multimédiás művek is készültek, ezek közül válogatnak a kiállításokra.

Az időrendi szempontokat figyelembe véve pedig az látható, hogy míg 1989 előtt a klasszikus műformákat használták a művészek, később, a rendszerváltozás után, amikor megnyíltak a határok és nemzetközivé vált a tábor, érkeztek a külföldi művészek akár távol-keletről, akár Mexikóból is, akik új szemléletmódokat, különböző modernebb művészeti fajokat hoztak el ide, hozzájárulva az erdélyi alkotók látásmódjainak változásához is.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *