Különleges tárlattal ünneplik a színház világnapját Háromszéken

Különleges tárlattal ünneplik a színház világnapját Háromszéken

A tárlat az Osztrák–Magyar Monarchia legjelentősebb színházi állomásain kalauzolja végig az érdeklődő közönséget. A magyar nyelvű színjátszási törekvések történetét mutatja be csaknem másfél évszázadot felölelve.

Kelemen László élete egybeforrt a korabeli színjátszás történetével. A színigazgató sokoldalú életpályája és gazdag tevékenysége példázza azt a küzdelmes és eredményes alkotói életet, amely révén megismerhetjük e korszak színházi világát, a magyar nyelvű színjátszás kezdeteit

– áll a közleményben.

A 18 összeállításból álló tárlaton felfedezhetők a jezsuita díszlet- és jelmeztervezés remekei, valamint betekintést nyerhetünk a felekezeti iskolák diákszínjátszásába. „Részét képezik továbbá az elképzelt korabeli színpadi öltözetek fotókon történő rekonstruálása, a megvalósulatlan rozsnyói (Felvidék) magyar nyelvű színház tervei, az állandó társulat és színházépület létrehozására irányuló szegedi törekvések, Sehy Ferenc színművész árulásának epizódja” – írja az intézet.

Kelemen László (Kecskemét, 1762. július 26. – Csanádpalota, 1814. december 24.) az első magyar színigazgató, színműíró. Színészi pályája legnagyobb sikerét Bessenyei György A filozófus című darabjának Pontyi szerepében aratta. Német nyelvről összesen tizenöt színművet magyarított, közülük kettő ismeretes nyomtatásban. A színháztörténeti tárlatot március 27-én nyitják meg 11 órakor, és április 7-ig lehet megtekinteni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *