Messze elmarad a falopás mértéke az országos átlagtól Kovászna megyében

Messze elmarad a falopás mértéke az országos átlagtól Kovászna megyében

Fával megrakott teherautó éppen zajló rendőrségi ellenőrzése kapcsán kérdeztünk rá az idén általuk tapasztalt rendellenességekre az erdőőrségnél, azonban kiderült, a hasonló ellenőrzéseknél nem minden esetben van jelen a megbízottjuk, csak a bonyolultabb esetekhez hívják ki a legközelebbi erdészet képviselőjét. Ilyennek számít az,

ha felmerül a gyanú, hogy a menetlevélben feltüntetett famennyiség, a fafajta, vagy annak kategóriája (deszka, tűzifa, rönkfa) nem egyezik a valósággal

– magyarázta Benedek Káplár Gábor. Az erdőőrség szempontjából az nem számít vétségnek, ha túlterhelik a járművet, azt ugyanis másik hatóság (a közúti szállítást ellenőrző felügyelőség – ISCTR) büntetheti. Tehát ha a valóság (faanyag) egyezik a papírformával, akkor erdészeti szempontból minden rendben. Az ellenőrzés történhet a helyszínen, és ekkor megeshet az is, hogy

törvénytelenség észlelése esetén elkobozzák a járművet, vagy utólag, csak a dokumentumokra alapozva: ugyanis a szállítólevél mellé a küldőnek csatolni kell az autóról oldalról és hátulról, valamint a kilométeróra állásáról készült fényképeket is.

Az idei helyszíni ellenőrzések során 305 köbméter fát kobozott el a Kovászna megyei erdőőrség (ebből 3 köbméter deszka, a többi rönkfa), az iratok átvizsgálása után pedig további 141 köbméter (ebből 35 köbméter deszka) faanyag árát kobozták el, melynek értéke 35 ezer lej. További 68 esetben rendszerhibából fakadó eltéréseket is ellenőriztek, merthogy ilyentől sem mentes a SUMAL, azaz a faanyag-nyomonkövető rendszer.

Bárki jelezheti a hatóságoknak, ha gyanús szállítmányt észlel, de Benedek Káplár Gábor szerint ennek az a helyes módja, ha

ezt a 112-es sürgősségi számon jelenti be, ugyanis akkor a rendőrség megállítja a jelzett járművet és alaposabb ellenőrzésnek veti alá.

Elméletileg bárki hozzáférhet ugyan a SUMAL rendszerhez az Inspectorul pădurii (Erdőfelügyelő) applikáción keresztül, de a laikusok csak kevés adatot látnak, így nem biztos, hogy meg tudják ítélni egy szállítmány törvényes vagy törvénytelen voltát. A rendszerben azonban fel van tüntetve a jármű küldője, a célállomás, a követett útvonal, az induláskor rögzített kilométeróra-állás, és mint már említettük, a fa mennyisége, fajtája és kategóriája.

Kell ugyan némi felkészültség ahhoz, hogy a látott adatokat helyesen értelmezzék, de azt akárki megnézheti, van-e szállítólevele a járműnek, továbbá össze lehet hasonlítani a fényképet a látottakkal”

– mondta a szakértő.

Kovászna megyében nem jellemző a falopás

Messze az átlagon alul van Kovászna megyében a falopás mértéke

– állítja Benedek Káplár Gábor. Más megyékkel ellentétben itt agresszivitást sem tapasztaltak az erdészekkel, vagy az erdőőrség képviselőjével szemben. Ennek ellenére vannak többször is megbüntetett cégek, köztük például a HS Timber Group, a rétyi fűrészüzem. Ugyanis a hozzájuk (többnyire importból) befutó szállítmányok esetében is gyakran előfordul egy 0,5-1 köbméteres többletmennyiség a szállítólevélben feltüntetetthez képest, amit a gyár lejelent az erdőőrségnek, így nem büntethető. Ha ugyanis egy esetleges ellenőrzéskor derül ez ki, akkor már büntetést kellene fizetnie.

A rétyi üzemnél az ilyenformán lejelentett mennyiség havonta 100-200 köbméter közötti mennyiséget tesz ki, ami viszont nem is sok, tekintve az oda érkező megrakott kamionok nagy számát. Illegális szállítmányról viszont esetükben nem beszélhetünk – jelentette ki a Kovászna megyei erdőőrség vezetője.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *