Minden, amit Románia légi és tengeri csatlakozásáról tudni kell

Minden, amit Románia légi és tengeri csatlakozásáról tudni kell

Bukarestben ebből az alkalomból a Henri Coandă-Otopeni nemzetközi repülőtér utastermináljának indulási csarnokában ünnepi eseményt szerveznek. Hasonló eseményt tartanak 23:30-tól a kolozsvári Avram Iancu nemzetközi repülőtéren is – ismerteti az Agerpres.

Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken Temesváron, a nemzetközi repülőtér új termináljának felavatásán győzelemnek nevezte Románia részleges schengeni csatlakozását, és arról biztosította a közvéleményt, hogy

a kormány célja az ország teljes körű csatlakozásának megvalósítása az év végéig.

A belügyminisztérium tájékoztatása szerint Románia részleges schengeni csatlakozásának időpontjától,

március 31-től a schengeni tagállamokba tartó vagy onnan érkező személyeket már nem ellenőrzik a repülőtéri határátkelőhelyeken.

Az utasok közvetlenül a biztonsági ellenőrzés után a beszállókapuhoz mehetnek, mert nem kell felmutatniuk úti okmányaikat a határrendészeknek.

Szúrópróbaszerű ellenőrzésekre azonban lehet majd számítani a repülőtéri határátkelőhelyeken. Ezek célja a határokon átnyúló bűnözés és az illegális migráció megelőzése – tájékoztatott a belügyminisztérium.

A közleményben hangsúlyozták, hogy

az utasoknak továbbra is szükségük lesz érvényes úti okmányra.

A kiskorúak azokkal az okmányokkal utazhatnak a schengeni térségen belül, amelyekre külföldre utazáskor is szükségük van.

Mint ismert. az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsa 2023. december 30-i ülésén döntött Bulgária és Románia részleges csatlakozásáról, miután az intézkedést addig ellenző egyetlen tagállam, Ausztria feloldotta vétóját.

Így 2024. március 31-től megszűnik az ellenőrzés Bulgária és Románia, valamint a többi schengeni ország közötti repülőtéri és tengeri határátkelőkön.

A két ország részleges schengeni csatlakozásának időpontja egybeesik a nyári időszámításra való uniós áttéréssel.

A schengeni térségnek köszönhetően több mint 400 millió ember utazhat szabadon a schengeni tagállamokban anélkül, hogy határellenőrzésen kellene átesnie.

A schengeni határellenőrzési kódex lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy a teljes schengeni térség működésére kockázatot jelentő kivételes körülmények esetében visszaállítsák a határellenőrzéseket egyes belső határokon.

A kódex azt is előírja, hogy a tagállamok ideiglenes határellenőrzést vezethetnek be a közrendet vagy a belső biztonságot fenyegető komoly veszély elhárítása érdekében.

Horvátország csatlakozásával 2023. január 1-jén 27-re emelkedett a térség teljes jogú tagjainak száma.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *