Mivel lehet csökkenteni az iskolaelhagyást? Sok pénzzel és elszántsággal

Mivel lehet csökkenteni az iskolaelhagyást? Sok pénzzel és elszántsággal

„Ha ezelőtt 10 évvel még a pénz hiányával küszködtek az iskolák, most már számtalan finanszírozási program és kihasználható lehetőség van” – mondta bevezetőjében Luminița Bobeș, aki egyben az iskolaelhagyás csökkentésére meghirdetett program (PNRAS) koordinátora is, hozzátéve, „ha látjuk az eredményeket, az iskolák haladását, a gyermekek mosolyát, kétségtelenül megéri. Csak nyitottnak kell lenni, és élni az lehetőséggel, hogy a pénzt a megyébe hozzuk.”

A PNRAS néven futó pályázat első szakaszában 17 Kovászna megyei iskola részesülhetett összesen 12,63 millió lejes finanszírozásban: a két sepsiszentgyörgyi iskolán (Ady Endre és Gödri Ferenc általános iskolák) kívül a rétyi, nagyborosnyói, szentkatolnai, bölöni, berecki, dálnoki, bodoki, gelencei, hídvégi, nagybaconi, kőröspataki, zágoni, magyarhermányi, zabolai és árapataki iskolák vállalták, hogy az általuk jónak látott és a helyi igényeknek megfelelő módon olyan tevékenységeket szerveznek, amelyek vonzóvá teszik az iskolába járást, a tanulást, csökkentik a lemorzsolódás veszélyét a képességvizsga előtt. Így

8 iskola meleg ebédet, esetleg szendvicseket biztosított a diákoknak;
13 iskola felzárkóztató órákat szervezett;
10 tanintézményben pályaválasztási tanácsadást szerveztek a diákoknak;
6 iskolában pszichológiai tanácsadásban részesülhettek a tanulók;
9 iskolában a szülőkkel is foglalkoztak, képezték őket;
14 iskola pedig kirándulásokra vitte a gyerekeket.

Ezen kívül a pályázók digitális eszközökkel szerelték fel az osztálytermeket vagy az iskolát, sportszereket szereztek be, gyakorlati tevékenységekkel (varró-, főzőműhely), sportrendezvényekkel, táborokkal vagy kirándulásokkal igyekeztek a diákokat a rendszeres iskolalátogatásra bírni. Mindezek által a program előnyeit megyeszerte 1781 diák élvezhette.

A sajtótájékoztatón az elmúlt tanévet lezáró jelentésekből arról is fogalmat alkothattunk, milyen hasznuk volt e programoknak, noha a teljesítendő mutatók a pályázat teljes, hároméves (2025-ig tartó) időtartamára vonatkoznak, azaz előzetes becslések alapján két tanév eredményeit átlagolják.

A 140 ezer eurós támogatást élvező rétyi Antos János Általános Iskola esetében például a számok azt mutatják, hogy a 2020–2021-es tanévhez képest 80-ról 100 százalékra nőtt a 8. osztály befejező diákok aránya, és csökkent az igazolatlan hiányzások száma is, miközben a képességvizsgán 6-os alatti jegyet elérők aránya tavalyelőtt 90 százalék volt, míg a múlt tanévben 33 százalék.

A haladás mindenütt tetten érhető, de minden kis eredmény mögött az adminisztratív személyzet és a pedagógusok nagy erőfeszítése rejtőzik. Ugyanis az uniós pályázatoknak köszönhetően mindannyiuknak nagyon sokat kellett tanulniuk, többek között a beszerzések hivatalos formáját, az elszámolási dokumentumok megfelelő formátumait, azok mennyisége pedig egy külön kihívás, mely az iskolák könyvelőségét nagyon leterhelte, ráadásul nem is mindenütt dolgozik főállású könyvelő.

Mindezek mellett az összegek lehívásában az országos átlaghoz (18 százalék) képest jól áll Háromszék, mert 2023 végéig a több mint 12 és fél millió lej egyharmadát már sikerült elkölteni, elszámolni.

Idén a PNRAS-program egy újabb szakaszába lépett, ebben újabb 9 Kovászna megyei iskola nyert támogatást: a baróti Gál Mózes iskolán kívül a sepsibükszádi, zágonbárkányi, barátosi, uzoni, mikóújfalusi, bardóci, dobollói, szitabodzai általános iskolák. Mondhatni, hogy ők jobban jártak, ugyanis több pénz jut egy tanintézményre, az általuk megpályázott összeg 8,36 millió lej (áfa nélkül). A finanszírozási szerződéseket a pályázattal kapcsolatos tevékenységet koordináló és monitorizáló megyei tanfelügyelőséggel kötik meg, remélhetően a következő hetekben.

Jó hír, hogy az eddigi pályázatokból a kis tanulólétszám miatt kimaradó kis iskoláknak meghirdetett 3. PNRAS-program keretében a kézdialmási iskola is 634 363 lej összegű támogatást nyert – tájékoztatott Luminița Bobeș.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *