Múzeummá alakítják az egykori járomkészítő házát Etéden

Múzeummá alakítják az egykori járomkészítő házát Etéden

Noha korábban működött falumúzeum Etéden a néhai tanítónak, Gagyi Lászlónak köszönhetően, sajnos időközben a régiségekből álló örökségének túlnyomó része elveszett, így lassan elkezdtek feledésbe merülni a vidékre jellemző sajátos tárgyak. Szilveszter Attila etédi polgármester azonban úgy gondolja, hogy „a múltunkat ismerni kell, sőt át kell örökíteni a következő generációk számára, hiszen az jelenti a jövőnk alapját” – ezért is javasolta az önkormányzatnak egy új múzeum létrehozását.

Vásárlás után felújítás

A képviselő-testület két éve hozott határozatot arról, hogy a polgármesteri hivatal megvásárolhatja az egykori járomkészítő házát a községközpontban, amely ideális helyszín lehet a létesítménynek.

Az épület azonban felújításra szorult, a helyi forrásokból finanszírozott külső és belső munkálatok jelenleg is zajlanak. Egyebek mellett

cserepeket kell cserélni az épületen, meg kell oldani a vízelvezetést, bontani, vakolni, festeni kell, továbbá az elkorhadt gerendák helyére is újak kellenek.

A lényeg, hogy eredeti állapotába állítsák vissza a házat. Mindezt a helyi szociális munkások, a hivatal munkatársai, illetve szükség esetén szakcég bevonásával valósítják meg. Hosszú távon egyébként az egykori csűr visszaépítését is tervezik.

Feltöltik tartalommal

Az elöljáró hangsúlyozta, nemcsak egyszerűen kiállítanák a vidéken jellegzetesnek számító tárgyakat a múzeumban, hanem úgy rendeznék be a felújított épület szobáit, hogy minden oda kerüljön, ahol egykor használták.

Lényegében egy skanzenhez hasonló épületet képzeltünk el. Gyakorlatilag megvan a kemence, a nyári konyha és a tiszta szoba is, amit be tudunk mutatni

– magyarázta. Megfelelő helyre kerülne a szövőszék, a guzsalyok, a kemencénél lennének a bevetőlapátok stb.

Mindezek mellett bemutatnák az Orbán Balázs Székelyföld leírása című könyvéből is ismert, csak Etédre jellemző timbora hangszert, amelynek Gagyi László feljegyzései alapján történő újraalkotásában jelentős szerepet vállalt a polgármester. Ezt egyébként egy bikfalvi hangszerkészítő mester (Demeter Miklós) segítségével sikerült megvalósítani.

A közösség elé tárnák az egykori küsmödi kerámiások munkásságát is, akik a csempekályhák készítésekor fehér alapú cserepekre kék színű motívumokat festettek.

A látogatók betekintést nyernének majd az etédi orsókészítők, illetve a rézpor-mosók tevékenységébe. Ezen mesterségekről egyébként mind lehet olvasni Orbán Balázs leírásaiban is. Arra is van elképzelés, hogy szövést, varrást oktassanak a ház egyik termében.

A ház udvarán szeretnének kialakítani egy játszóteret, ahol csak hagyományos játékok lennének – ebben a hollókői példát követik. „Lényegében itt egy közösségi tér is lesz” – tette hozzá Szilveszter.

A polgármester arra kéri a helyieket, hogy segítsék őket a községben egykor jellegzetesnek számító tárgyak összegyűjtésében. Ezzel kapcsolatban a hivatal munkatársait érdemes keresni: Bardoczi Enikőt (0754-071954), Máthé Katalin Klárát (0754-282809) vagy Bertalan Tímea Alizt (0744-507127). Az elöljáró közölte, május végén már berendezve szeretnék átadni a közösségnek az új létesítményt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *