Naționala de tenis de masă, calificată la Jocurile Olimpice. Victorie clară pentru „tricolore” în optimile Campionatului Mondial

Naționala feminină de tenis de masă a trecut de Egipt și a ajuns în sferturile Campionatului Mondial pe echipe, obținând astfel și calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

România, victorie clară cu Egipt în optimile Campionatului Mondial

„Tricolorele” au învins Egiptul cu un autoritar 3-0:

Bernadette Szocs vs Hana Goda 3-1 (11-2, 6-11, 11-8, 11-6)
Elizabeta Samara vs Dina Meshref 3-2 (11-13, 8-11, 11-5, 11-7, 11-9)
Adina Diaconu vs Yousra Helmy 3-0 (11-8, 11-7, 11-5)

Naționala feminină de tenis de masă s-a calificat și la Jocurile Olimpice

Victoria cu Egipt le-a adus „tricolorelor” și biletul pentru Paris 2024.

„Fetele au triumfat! România a învins Egipt, este în sferturile Campionatului Mondial pe echipe și s-a calificat la Jocurile Olimpice din 2024! Campioanele Jocurilor Europene și-au continuat seria de invincibilitate în Coreea de Sud și au avansat printre cele mai bune opt echipe din lume, iar bucuria a fost dublă de această dată, întrucât faza sferturilor de finală a asigurat echipei biletele pentru Paris, cu 156 de zile până la startul Jocurilor Olimpice”, afirmă Federația Română de Tenis de Masă, miercuri, într-o postare pe Facebook.

„Performanța a fost atinsă odată cu victoria contra campioanei Africii, Egipt, scor 3-0, în optimile CM, o întâlnire în care sportivele antrenate de Viorel Filimon și Mihaela Șteff și-au păstrat calmul și au fost la fel de tenace precum în meciurile disputate de-a lungul competiției. Contra Hanei Goda, Bernadette Szocs și-a folosit loviturile câștigătoare pentru începutul dorit, iar Elizabeta Samara s-a adaptat condițiilor de joc, în ciuda unui start nedorit, pentru o bucurie emoționantă după ce a întors scorul de la 0-2. Punctul necesar cu Egipt a fost adus de Adina Diaconu, care a accelerat spre victoria cu 3-0, datorită unui joc superior adversarei”, mai notează federația.