Nem jár súlyos tünetekkel, de legyengíti az immunrendszert

Nem jár súlyos tünetekkel, de legyengíti az immunrendszert

Ha egy óvodában már a negyedik gyereket viszik orvoshoz hasonló panaszokkal, akkor könnyű beazonosítani a fertőzést:

gyakori tünete az arcon, lepkeszárny alakban megjelenő bőrpír, a test többi részén megjelenő rózsaszínű foltok, amelyek kiszárítják a bőrt, ami ezért viszkethet is.

Klasszikus gyerekbetegség a lepkehimlő, hiszen akkor fertőz, amikor még nincsenek tünetei. Ha megjelennek, akkor az azt jelenti, hogy sokan megfertőződtek már a közösségben, hiszen elég virulens vírus, vagyis könnyen terjed, és cseppfertőzéssel adják át egymásnak a gyerekek – részletezte Váczi Ida marosvásárhelyi háziorvos.

Hozzá főleg óvodásokat és kisiskolásokat vittek az elmúlt időszakban – a gyerekeken tipikus tünet volt az arcpír és a kiütések a testen, de ennél súlyosabb tünetek nem voltak a pácienseknél. Esetleg megfázásos tünetekkel járhat még a betegség – tette hozzá az orvos. Nincs külön kezelés erre a vírusra, mindig a tünetet kezelik, ha szükség van rá.

„Ritkán viszket, de ha igen, akkor valami antihisztaminikumot is kap a beteg, hogy enyhüljenek a tünetek. Vitamint kell szedni és sok folyadékot kell inni, mint a többi virózis esetén, hogy a szervezet munkáját megkönnyítsük.

Ez a vírus általában komolyabb tüneteket nem okoz, ehelyett viszont megdolgoztatja az immunrendszert.

A skarlát- és a himlő is terjed, allergiák is jelentkezhetnek, tehát jól meg van dolgoztatva a gyerekek immunrendszere ebben az időszakban. Fontos, hogy hidratáltak legyenek, és vitaminokkal kicsit helyre kell tenni a immunrendszerüket, hiszen a lepkehimlő után könnyebben lebetegednek, és összeszednek másfajta virózist. Akkor kell odafigyelni jobban, ha krónikus beteg a gyerek, ebben az esetben még jobban kell vigyázni az immunrendszerre” – emelte ki Váczi Ida.

Ritkán kapják el ezt a vírust a felnőttek, de ha igen, akkor ízületi gyulladással is társul

– tudtuk meg az orvostól, akinél az utóbbi időszakban nem jelentkeztek felnőttek hasonló tünetekkel.

Az idősebb kollégákkal való tapasztalatcseréből azt szűrte le a marosvásárhelyi háziorvos, hogy régen, 15–20 évvel ezelőtt súlyosabb tünetekkel járt ugyanez a vírus: lázzal, torokgyulladással, rossz közérzettel, köhögéssel, továbbá a testen piros foltokat is okozott a lepkehimlő. A gyermekközösségekben most egy enyhébb, kezelést nem igénylő formája van jelen, de ez függ a beteg gyermek immunrendszerétől is – osztotta meg tapasztalatait Váczi Ida, aki szerint

érdemes orvoshoz fordulnia a szülőnek, hogy az orvos ki tudja zárni más fertőzés jelenlétének a lehetőségét, főleg, ha rossz a gyermek közérzete vagy a szülőt aggasztja a helyzet.

De, mint mondta, általában enyhe tünetek esetén is el szokták vinni hozzá a gyerekeket, hogy a sokféle betegség közül kizárják a súlyosabbakat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *