O nouă lovitură de teatru la CFR Cluj: președintele Cristi Balaj și-a dat demisia aproape de miezul nopții! Exclusiv

În urma înfrângerii suferite de CFR Cluj în fața Corvinului Hunedoara, scor 4-0, în sferturile Cuperi României Betano, ardelenii au fost eliminiați și au pierdut șansa de a bifa o calificare în preliminariile UEFA Europa League.

După Adrian Mutu, și Cristi Balaj a demisionat de la CFR Cluj

Supărat pe jucătorii săi după prestația de la Hunedoara, Adrian Mutu și-a înaintat demisia de la CFR Cluj, motivând că s-a simțit umilit în timpul meciului cu divizionara secundă.

La câteva ore distanță, Cristi Balaj, președintele clujenilor, a postat pe rețelele de socializare un mesaj prin care a anunțat că a decis să ia o pauză și să renunțe la calitatea de oficial pe care o avea la CFR Cluj.

La câteva minute după încheierea jocului pierdut în fața Corvinului, Cristi Balaj declarase că nu a stat până la fluierul final al partidei, decizând să plece deoarece s-a simțit foarte rău.

”Eliminarea din Cupa României a fost o dezamăgire care mi-a lăsat urme. Încă de aseară am anunțat că m-am simțit rău fizic și m-am confruntat cu o stare greu de gestionat. A fost un sentiment cu care nu m-am întâlnit foarte des.

Simt nevoia de o pauză. De timp alături de familie. Fetele mele au nevoie de un tată sănătos. În consecință am decis să îmi înaintez demisia. Sper ca domnul Varga să mă înțeleagă și să accepte această decizie.

În altă ordine de idei, nu este normal ca doar antrenorul să fie vinovat, este o chestiune de onoare. Sper, de asemenea, ca echipa să depășească această perioadă dificilă și să revină mai puternică.

Fotbalul românesc are nevoie de cluburi care obțin puncte în cupele europene, așa cum a făcut-o CFR Cluj în ultimii ani”, a transmis Cristi Balaj pe rețelele de socializare.

CFR Cluj, la 10 puncte de liderul FCSB

În acest moment, CFR Cluj se situează pe poziția a treia în play-off, la egalitate de puncte cu formația de pe locul 4, Rapid. Cele două echipe se vor întâlni etapa următoare, pe 6 aprilie, de la ora 20:30.

Ambele cluburi speră ca liderul FCSB să se încurce în meciul de pe teren propriu cu Universitatea Craiova, având în vedere diferența de 10 puncte din clasament.