Parma a câștigat Serie B. Man i-a pasat lui Mihăilă la golul care a adus punctul decisiv al „cruciaților” (VIDEO)

Parma a înregistrat o remiză împotriva lui Cremonese, duminică, scor 1-1, și a câștigat matematic actuala ediție de Serie B, cu o etapă rămasă până la final.

Golul Parmei a fost înscris de Mihăilă din pasa lui Dennis Man

Parma a primit vizita lui Cremonese, duminică, în penultima rundă din Serie B. Scorul a fost deschis de oaspeți în minutul 25, prin Vazquez, dar „cruciații” aveau să restabilească egalitatea printr-un gol 100% românesc.

În minutul 56, Dennis Man i-a pasat decisiv colegului său din naționala României, Valentin Mihăilă, care a trimis mingea în poartă și a stabilit scorul final al partidei, Parma vs Cremonese 1-1.

Parma a câștigat Serie B, cu o etapă rămasă de disputat

Punctul obținut în fața lui Cremonese a asigurat-o pe Parma că nu mai poate pierde primul loc în actuala ediție de Serie B.

„Cruciații” au 75 de puncte, cu trei mai multe decât ocupanta locului 2, Como. Parma beneficiază de avantajul duelurilor directe (1-1 în deplasare, 2-1 acasă), ceea ce înseamnă că va termina deasupra în cazul în care cele două combatante vor avea același număr de puncte la finalul stagiunii.

În ultima etapă, Parma va juca la Reggiana, în timp ce Como va primi vizita celor de la Cosenza.