Pas greșit pentru Răzvan Lucescu în Grecia! PAOK a egalat-o la ultima fază pe ultima clasată din play-off, iar șansele la titlu au scăzut dramatic

PAOK s-a împiedicat surprinzător pe terenul celor de la Lamia. Echipa lui Răzvan Lucescu a marcat la ultima fază și a remizat, scor 1-1, cu echipa care are 12 meciuri consecutive fără victorie. După eliminarea din UEFA Conference League, PAOK este foarte aproape să piardă titlul în Grecia, chiar dacă a condus campionatul, o bună perioadă de timp, de pe primul loc.

PAOK avea nevoie de victorie pe „Athanasios Diakos Stadium” din Lamia pentru a rămâne aproape de AEK și Panathinaikos în lupta pentru câștigarea campionatului în Grecia. Trupa lui Răzvan Lucescu nu și-a respectat statutul de favorită și a remizat surprinzător, scor 1-1, cu ultima clasată din play-off-ul întrecerii din Grecia.

Primul gol al meciului a fost marcat de Slivka. Mijlocașul ofensiv al lui Lamia a înscris în minutele de prelungire ale primei reprize. Deși a avut la dispoziție mai bine de o repriză pentru a întoarce rezultatul, PAOK a reușit să înscrie abia în minutul 90+10.

Austriacul Stefan Schwab, din pasa lui Despodov, a punctat pentru echipa lui Răzvan Lucescu, înainte ca „centralul” să fluiere finalul meciului. Cu 3 etape rămase până la finalul sezonului, PAOK ocupă locul 3 în play-off, cu 68 de puncte, la 4 puncte în spatele liderului AEK Atena și la 3 puncte în spatele celor de la Panathinaikos, care ocupă poziția secundă.

Răzvan Lucescu și PAOK, 5 meciuri consecutive fără victorie

PAOK se confruntă cu o situație pe care nu a mai întâlnit-o în acest sezon. Echipa antrenată de Răzvan Lucescu are o serie negativă de 5 meciuri consecutive fără victorie. După victoriile din play-off cu Panathinaikos (3-2) și Lamia (3-1), jocul lui PAOK a scăzut dramatic.

A urmat un egal smuls pe final cu AEK (2-2) și înfrângerile cu Club Brugge (0-1, 0-2) și Olympiakos (1-2). După eliminarea în sferturile UEFA Conference League, PAOK este foarte aproape să piardă titlul în Grecia pe ultima 100 de metri.

Ultimele adversare din play-off ale echipei de pe „Toumba Stadium” sunt AEK Atena, Panathinaikos și Aris. În minutul 90+1 al meciului Lamia – PAOK, gazdele au rămas în inferioritate numerică după cartonașul roșu primit de Amaral.

Ce a scris presa din Grecia, după Lamia – PAOK 1-1

„Curajoasa Lamia i-a tăiat aripile lui PAOK și i-a eliminat din lupta la titlu!”, au punctat jurnalișii greci de la Sportal.gr, după Lamia – PAOK, scor 1-1, în etapa a 33-a din play-off-ul campionatului Greciei.

Lamia ocupă ultimul loc în play-off, cu doar 35 de puncte, la 13 puncte în spatele lui Aris, locul 5, care are un meci în minus. De altfel, PAOK poate fi depășită în clasament de Olympiakos, dacă „roș-albii” se impun în ultimul meci al rundei cu Aris.