Penalty controversat în Universitatea Craiova – FCSB! A fost nevoie de intervenția VAR, dar Darius Olaru și-a bătut joc. Video

Universitatea Craiova a înfruntat FCSB, campioana României din acest sezon, în încercarea de a obține punctele care o mențin pe locul secund al play-off-ului.

Lovitură de pedeapsă acordată în meciul dintre Universitatea Craiova și FCSB

În minutul 76 al partidei din Bănie, la scorul de 2-0, o fază controversată a avut loc. Elevii lui Charalambous au cerut penalty după un presupus fault al lui Houri la Darius Olaru.

După ce, inițial, ”centralul” partidei a lăsat jocul să continue, faza a fost analizată la VAR. Arbitrul Rareș Vidican a fost chemat la marginea terenul pentru a revedea contactul dintre cei doi adversari.

După câteva minute în care jocul a fost oprit, Vidican a dictat lovitură de pedeapsă în favoarea ”roș-albaștrilor”, considerând că Houri nu a atins mingea înainte să îi lovească piciorul lui Olaru.

Vezi aici faza pentru acre Rareș Vidican a dictat penalty

Darius Olaru a ratat lovitura de pedeapsă

Cel care și-a asumat executarea penalty-ului a fost căpitanul Darius Olaru, cel faultat. Șutul acestuia s-a dus în transversala porții apărate de Popescu și, astfel, nu a reușit să reducă din avantajul oltenilor.

Un gol marcat din lovitura de pedeapsă ar fi putut să o readucă pe FCSB în meci și să forțeze un rezultat de egalitate obținut în fața celor de la Universitatea Craiova.

FCSB a venit în vacanță la Craiova! Universitatea a deschis scorul rapid

Era doar minutul 4 al partidei Universitatea Craiova – FCSB când fundașul Raul Silva a deblocat tabela de marcaj, după o fază fixă la care se putea observa relaxarea din apărarea proaspetei campioane.

Lyes Houri a executat un corner de pe partea stângă și, după ce inițial lovitura de cap a lui Markovic a lovit bara, balonul a ajuns la Raul Silva. Brazilianul l-a scăpat din marcajul lui Dawa și a înscris cu un șut trimis printre picioarele lui Târnovanu.